Dnešní Nedělní speciál dnes míří do brněnských Řečkovic a Medlánek, kde se vybraná firma pustí do vybudování Oázy zeleně. Tento záměr se před dvěma lety díky hlasům Brňanů stal jedním z vítězných projektů participativního rozpočtu. Zhotovitele zakázky vybrali brněnští radní.

Místa pro setkávání

Díky návrhu Michala Polanského vznikne podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) v Řečkovicích a Medlánkách pět míst pro setkávání s přáteli či rodinou, odpočinek nebo relaxaci. „Vybraná společnost se postará o výsadbu nové zeleně, instalaci mobiliáře, pítek, knihobudek nebo dřevěných prvků,“ upřesnila Vaňková.

Zeleň, voda, život, inspirace

Oázy budou podle Michala Polanského místem plným zeleně, vody, života a inspirace. „Stromy zajistí stín a pohodu, voda osvěžení pro lidi i stromy a inspiraci najdete v knihobudkách. Oázy ožijí i díky krmítkům pro ptáky a broukovištím, ale hlavně díky aktivním lidem a dětem,“ uvedl navrhovatel.

Vodní prvky i knihobudky

Díky vodním prvkům se návštěvníci ochladí v horkém dni, nebo naberou vodu pro zalití okolních stromů. „V knihobudce si vyberou zajímavou knihu, nebo budou pozorovat hravé sýkorky na krmítku. Návštěvníci zde mohou krmit a pozorovat drobné ptáky, v broukovištích můžou pozorovat hmyz,“ upřesnil Polanský. A aby byly oázy skutečně zelené, na vhodná místa se dosadí i další stromy. Součástí oáz budou i informační tabule.

Projekt za necelé dva miliony korun

Na základě výběrového řízení se stala zhotovitelem projektu společnost SW inoxy. „Ta realizaci všech navržených opatření vyčíslila na 1,9 milionu korun. Za zmínku stojí například oáza u bývalé pastoušky v Medlánkách, kde přibude atypická dřevěná lavička, děti zde zajisté zaujme interaktivní naučná cedule, poblíž bude i pítko pro zvířata nebo budkostrom. Další dvě místa vzniknou také v Medlánkách a poslední dvě v Řečkovicích,“ shrnul radní pro oblast participace Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Mají na to půl roku

Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka bude mít zhotovitel na vybudování Oáz zeleně v Řečkovicích a Medlánkách půl roku od předání staveniště. „Nejzazší termín pro předání hotového díla byl stanoven na konec srpna příštího roku,“ dodal mluvčí.