Dnešní Nedělní speciál se zaměřil na rozvoj Brněnské metropolitní oblasti, jejíž řídící výbor funguje už devátým rokem. V prosinci projednal projekty nového programového období v hodnotě 1,7 miliardy korun. Celkem by pak mělo na dotacích v následujících letech přitéct do dopravy, vzdělávání, životního prostředí, sociální oblasti a nově i do kultury celkem osm miliard korun.

Evropské peníze potečou do roku 2027

Integrovaná strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti 21+ zajistí evropské peníze pro celé její území pro programové období až do roku 2027.

„Strategii v květnu schválili brněnští zastupitelé, čímž vyvrcholila téměř tříletá práce odborných pracovních skupin, řídícího výboru a stakeholderů. Na základě detailní analýzy území víme o jeho problémech a potřebách a jsme schopni je řešit prostřednictvím integrovaných projektů,“ upřesnila primátorka Markéta Vaňková (ODS), která je zároveň předsedkyní Řídícího výboru BMO.

Zhodnotili 28 záměrů

První výzvy k dopravě, vzdělávání a sociální oblasti vypsali představitelé BMO loni v září a přihlásilo se do nich několik desítek projektů. Tyto projektové záměry následně projednaly odborné pracovní skupiny a jejich hodnocením prošlo celkem 28 záměrů.

Dům pro Julii a Šalinou na kampus

Z přidělených financí se tak už nyní začíná s budováním Domu pro Julii. To je hospic, který nabídne péči rodinám dětí s nevyléčitelnou nemocí. A nedávno se podle uvolněného zastupitele pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martina Příborského (ODS) dokončila stavba tramvajové trati do brněnského kampusu.

Nová tramvajová smyčka v Pisárkách

„Pro Brno tedy staré období ještě nekončí, ale zároveň už město připravuje projekty pro nové období. Řídící výbor tak například schválil výstavbu nové smyčky tramvajové trati v Pisárkách, nákup nových trolejbusů anebo přístavbu a modernizaci Mateřské školy Michalova v Líšni,“ vyjmenoval Příborský.

Pípni a jeď do celého kraje

Podporu podle něj získaly i projekty s významem pro celou metropolitní oblast, například rozšíření brněnského systému MHD Pípni a jeď v nových vlacích a železničních stanicích v celém kraji. „A zmínil bych například i podporu úspěšného projektu komunitní sociální práce v Židlochovicích,“ dodal zastupitel.

Na nové školky půjde 360 milionů

A protože se moravská metropole a její okolí potýká s nedostatkem míst v mateřských školách, posvětil řídící výbor 19 projektů zaměřujících se na výstavbu nových a rozšíření kapacity stávajících školek v BMO. V Brně a okolních městech a obcích se tak dostalo finanční podpory celkem ve výši 360 milionů korun.

Uspěl také například i projekt Diecézní charity Brno v oblasti zvyšování dostupnosti domácí hospicové péče.

V dopravě se ujalo pět projektů za 1,4 miliardy korun

„Jde o dopravní řešení lokality Pisárky–Bohunice výstavbou nové smyčky nebo o rozvojovou lokality Přízřenice, kde bude financována modernizace tramvajové trati Bohunická – Moravanské lány – Modřice,“ dodali představitelé Brněnské metropolitní oblasti.

Ti vyhlásí další výzvy letos na jaře třeba v oblasti cyklodopravy, přestupních terminálů, infrastruktury sociálních služeb či nových tramvajových tratí a nově také v oblasti obnovy a udržení kulturního dědictví.