Do čela studentů se postavil herec na chůdách ztvárňující Martina Středu, jezuitského kněze a jednoho z hrdinů obrany Brna při švédském obléhání za třicetileté války. Společně šli studenti na místa spjatá s památkou Leoše Janáčka, Tomáše Garrigua Masaryka i osobností brněnské divadelní scény.

Na Jakubském náměstí se studenti vyzbrojení "magickými holemi" střetli se švédskou armádou navlečenou v charakteristických modrých taškách obchodního řetězce IKEA. Herci ztělesňující seveřany měli na prsou nápis Slušní Švédové. Připomněli tak letošní počin příznivců hnutí Slušní lidé, kteří na festivalu Divadelní svět v Brně přerušili jedno z představení, jako důvod tehdy uvedli pohoršlivý obsah. Na Jakubském náměstí zvítězili mladí divadelníci, Švédové uznali že "JAMU je víc než válka".

Podobný průvod k zahájení akademického roku uspořádala divadelní fakulta poprvé. Cílem je upozornit Brňany na to, že žijí ve městě studentů a že právě na přelomu září a října začíná akademický rok. Průvod je ale také signálem dovnitř fakulty, směrem k nováčkům.

"Chceme říct novým studentům, že s nimi počítáme, že jsou součástí, že pojem akademická obec pořád něco znamená, že je to společenství pedagogů a studentů. Chceme, aby se tady cítili jako doma," řekl děkan Petr Francán. Připomněl, že na divadelní fakultě si studenti tradičně osvojují také dovednosti spjaté s pouličním divadlem.

"Je důležité o to pečovat. Pečovat o práci v prostoru, komunikaci s divákem na ulici, což je jiné než v divadle samotném," uvedl Francán.

Průvod s desítkami kostýmovaných i civilně oblečených aktérů začal u budovy divadelní fakulty v Mozartově ulici a před zraky mnoha přihlížejících prošel přes nejrušnější místa brněnského centra, včetně České ulice a náměstí Svobody. Policie podle potřeby zastavovala dopravu.