Zámek ve Slavkově u Brna, jedna z nejvyhledávanějších památek v Jihomoravském kraji, dnes po zimní přestávce otevřel dveře návštěvníkům. Loni jich přišlo téměř 30 tisíc, dalších 120 tisíc lidí zamířilo na některou z akcí konaných v barokním zámeckém areálu, uvedla Veronika Slámová ze slavkovského městského úřadu.

Vlastníkem památky je město

Vlastníkem národní kulturní památky je město Slavkov u Brna, které pečuje o zámek i jeho okolí. V posledních letech stavbaři například opravili poničené barokní zdi. Zámek získal nové osvětlení a výtah, v parku vznikla replika čínského altánu. Podařilo se také restaurovat téměř 50 soch v zámeckém parku.

Kromě hrobky chtějí opravit zámecký skleník a bazény v parku

„Město nyní usiluje o záchranu dalších prvků tohoto unikátního areálu. V letošním roce jsme opravili původní hrobku rodu Kouniců. Nyní čekáme na rozhodnutí o rekonstrukci zámeckého skleníku, opravě bazénů v zámeckém parku a další části barokní zdi,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Michal Boudný (PRO Slavkov u Brna).

Odehrávají se tam atraktivní akce

Slavkov je každý rok dějištěm desítek akcí pro různé věkové kategorie. K těm velkým patří například Festival živých soch, který se uskuteční 25. května. V parku se koná také Veteranfest, setkání majitelů historických aut a motorek pod širým nebem. Letos bude 29. června a pořadatelé podle ředitelky zámku Evy Kellner Fialové očekávají kolem tisícovky veteránů. Vzpomínkové akce na bitvu u Slavkova připadnou na 29. a 30. listopadu.

Sezónu ukončí až po Mikuláši

Zámek Slavkov – Austerlitz zavírá své brány 8. prosince. Patří tak mezi památky s nejdelší sezonou v Česku.