Betlémské světlo je už v Brně, skauti jej převzali na hranici s Rakouskem
Foto:
redakce (MOŠ)
Třetí adventní neděli přivezli členové Junáku do Brna Betlémské světlo, dorazilo vlakem EC Metropolitan. Plamínek byl zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus.
Skauti si pro něj kvůli pandemii koronaviru ale ani tentokrát nejeli do Vídně, převzali jej od svých rakouských kolegů na hraničním přechodu Reintal – Břeclav.
"Betlémské světlo je krásná vánoční tradice, které se s oddílem každoročně účastníme, těším se na to moc. Je to pro mne čest, že jsem byla vybrána," řekla přítomným novinářům skautka Amálie Budíková.
V Brně jej skauti předali diecéznímu biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. Následný rozvoz světla bude o týden později, v sobotu 18. prosince se o něj postarají skautští kurýři. Na cestu se vydají vlaky Českých drah. „Od nich si světlo převezmou ve stanicích místní skauti nebo dobrovolníci, kteří pak budou dál šířit jeho plamínek do celé republiky,“ dodala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Betlémské světlo je plamínek z Betléma, který putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do ČR se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazýván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
Všechny aktuality, včetně seznamu míst, kam si lidé mohou pro plamínek přijít, lze najít na webových stránkách www.betlemskesvetlo.cz
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Brno připravuje další etapu protipovodňových opatř…
- Hokejisty vedoucí Sparty čeká bitva na ledě Komety…
- Epidemie žloutenky v Jihomoravském kraji sílí, nej…
- Počet cestujících mezi Brnem a Zastávkou narostl p…
- Humor místo hrůzy nabídne nová inscenace Drákuly v…
- Onkologický ústav v Brně otevřel pracoviště pro ra…
- Změna jízdní řádů na jižní Moravě přinese cestujíc…
- Teplárny Brno od ledna nezvýší cenu tepla navzdory…
- Soud v Brně uložil Švachulovi z kauzy Stoka vězení…
- Brno plánuje obnovu lesoparku Akátky, který ovlivn…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.

