Bílá a červená vína z České republiky získala dvě velké zlaté a 18 zlatých medailí na části putovní vinařské soutěže Concours Mondial de Bruxelles, která se v květnu konala v chorvatské Poreči. Odborná porota v soutěžní části určené pro bílá a červená vína hodnotila 7500 vzorků z téměř 50 zemí. O výsledcích soutěže, která se letos koná po třicáté, informoval v tiskové zprávě Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Velkou zlatou medaili získalo mikulovské vinařství Volařík za Ryzlink vlašský Ořechová hora, výběr z hroznů 2021, který se stal zároveň nejlépe hodnoceným vínem z Česka. Druhou velkou zlatou medaili porota udělila ratíškovickému B\V vinařství za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2019. Toto vinařství bylo v soutěži nejúspěšnějším zástupcem z Česka, když získalo ještě deset zlatých a 15 stříbrných medailí.

Celkově moravská vína obdržela dvě velké zlaté, 18 zlatých a 22 stříbrných medailí

Loni to byly dvě velké zlaté, 16 zlatých a 25 stříbrných medailí. „Význam soutěže vedle velké konkurence v počtu přihlášených vín z pěti kontinentů podtrhuje i přísné hodnocení světovými vinařskými odborníky, kteří zajišťují nejen vysokou úroveň, ale také naprostou objektivitu soutěže. Každá medaile je pak nesmírně cenná,“ uvedla marketingová ředitelka Národního vinařského centra Dagmar Fialová.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994

V prvních letech byla v Bruselu, od roce 2006 se místo hodnocení mění, putuje mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se například v bulharském Plovdivu, italském Jesolu, portugalském Guimares, v Lucemburku, v Bratislavě a v roce 2020 také v Brně. Vinaři z České republiky se účastní soutěže od počátku v roce 1994.

Od loňska je putovní soutěž rozdělená do čtyř částí. Klání růžových vín se konalo v březnu a vína z Česka získala velkou zlatou, jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. V květnu následovala hlavní část určená pro bílá a červená vína a v červnu bude soutěž šumivých vín a poslední část, kde soutěží sladká a fortifikovaná vína.