Nebudou to jen obce na území slavkovského bojiště, ale také Brno, Vyškov i Slavkov u Brna. Tuto evropsky významnou událost připomenou desítky vzpomínkových akcí, které zahrnují nejen rekonstrukce bojů, ale také pietní setkání připomínající desítky tisíc obětí válečného roku 1805 na Moravě.
Sérii vojensko-historických akcí zahájí průchod Napoleona Brnem v sobotu 18. listopadu. Brno pak zažije vojenský pochod ještě jednou, a to ve čtvrtek 30. listopadu, kdy se uskuteční Setkání v Denisových sadech.
„Události spojené s bitvou u Slavkova jsou i po dvou staletích příležitostí k pozastavení se nad smyslem udržení míru v Evropě i připomínkou toho, že žádné vítězství jednoho národa nad druhým není věčné a vždy si vyžádá mnoho nevinných obětí. Je třeba vyzdvihnout kvalitu akcí připomínajících Napoleonovo tažení Moravou, které jsou dlouhodobě pořádané na světové úrovni a pomáhají tak ke zviditelnění nejen samotného regionu, ale celé České republiky,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
Hlavní dění věnované napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti a v dotčených obcích ve dnech 1. – 3. prosince. Návštěvnickým vrcholem bude sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná za účasti cca 1 000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Dvoudenní program odkazující zejména na události předcházející vítězství Napoleona a následného života na zámku, vrcholící pak v sobotu průvodem vojsk a ohňostrojem (20:00) čeká na návštěvníky Slavkova u Brna. Centrum města se dobově promění díky historickému jarmarku.
V pátek 1. prosince se uskuteční také tradiční vojensko-historický program Francouzové v Křenovicích. Na Žuráni se v podvečer rozhoří „Jiříkovické ohně“. Připomínka bitvy o Sokolnice se odehraje v místním zámeckém parku v neděli dopoledne. V tomto duchu se pak napoleonský víkend završí u symbolu usmíření – Mohyly míru na Prateckém návrší v neděli 2. prosince (12:00), kde za přítomnosti uniformovaných mužů všech zúčastněných armád představitelé vlády, kraje, církví, ambasád i municipalit uctí životy vojáků i civilních obyvatel, jichž se slavkovské krveprolití dotklo.
Program čítající více než čtyřicet historických ohlédnutí není unikátní pouze díky masově navštěvovaným akcím. Atmosféru dokreslují zejména akce odkazující se na dílčí události jako například vypálení Jiříkovic, obsazení Křenovic Francouzi nebo boje ve Vyškově. Regionem pochodují stovky členů vojensko-historických klubů z celého světa, včetně předních světových představitelů ztvárňujících hlavní historické osobnosti střetu.
Jako každoročně je zajištěna například i posílená mimořádná veřejná doprava a informační servis. Novinkou letošních akcí je společná propagace soustředěná na webu www.1805.cz Ten návštěvníky seznámí nejen s programem, ale také s praktickými informacemi o dopravě, parkování či vstupném.
„Jsem velmi rád, že se letos poprvé podařilo dosáhnout shody na koordinaci všech vzpomínkových akcí k výročí Bitvy tří císařů, na které Jihomoravský kraj pravidelně přispívá ze svého rozpočtu. Letos jsme tyto akce podpořili částkou 3,5 milionu korun. Je velmi pozitivní, že vznikl nový web a probíhá společná propagace. Jsem přesvědčen, že vše bude sloužit milovníkům historie pro lepší orientaci, a přeji všem organizátorům mnoho spokojených návštěvníků,“ dodal hejtman Šimek.
Většina akcí se koná zdarma. Program s názvem „Bitva u Slavkova 1805“ významně podpořil Jihomoravský kraj a jednotlivá města a obce. Servisní informace k akci budou k dispozici na webu www.1805.cz. Podrobnější informace o programu, historických souvislostech, atd. jsou dostupné na webech:
www.austerlitz.org stránky projektu Austerlitz 2017
www.slavkov.cz oficiální stránky města Slavkov u Brna
www.morava-napoleonska.cz stránky projektu Morava Napoleonská
www.vyskov.cz oficiální stránky města Vyškova
www.napoleonvbrne.cz stránky akce Napoleon v Brně
www.austerlitz-ops.cz stránky sdružení Mohyla míru-Austerlitz