Fakultní nemocnice Brno zavedla děkovací SMS zprávu pro dárce krve a plazmy. Esemeska jim přijde ve chvíli, kdy jejich krev pomáhá některému z pacientů. Informovala o tom mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Dárcům může dorazit i více zpráv

Dárcům může přijít i více SMS zpráv, protože se z odebrané krve dělá více preparátů. Služba funguje od 7 do 18 hodin. Fakultní nemocnice Brno je podle Plaché největší transfuzní středisko v zemi, a kromě vlastních potřeb zásobuje krví i další nemocnice. V registru má tisíce lidí, ne všichni ale chodí pravidelně. Proto nemocnice nové dárce stále hledá.

Esemeska přijde dárcům krve, plazmy i destiček. „Jedná se o odeslání textové zprávy ve chvíli, kdy transfuzní přípravek vyrobený od dárce je vyexpedovaný a někomu pomáhá. Z jednoho odběru krve se vyrobí hned několik přípravků,“ uvedla Plachá.

Odběr pomůže několika lidem

Podle ní je možné, že dárce obdrží několik zpráv za sebou. „Svým odběrem může pomoct hned několika lidem. Zpráva může přijít až několik dní po odběru. Červené krvinky mají expiraci 42 dnů, plazmu mrazíme až na tři roky a expirace destiček je pět dnů,“ upřesnila mluvčí.

Esemeska jako poděkování

Nemocnice službu zavedla na opakované žádosti ze strany dárců. „V zahraničí jsou děkovací esemesky trendem už dlouho. Chápeme, že v době reklam může být služba pro někoho obtěžující. Nicméně bychom byli rádi, kdyby byla brána odlišným způsobem. SMS je poděkováním za nesobecký čin,“ dodala Plachá.

Ročně udělají 50 tisíc odběrů

Letos uplynulo 20 let od doby, kdy se transfuzní a tkáňové oddělení přestěhovalo z Tomešovy ulice v Brně do sídla nemocnice v Bohunicích. V posledních letech oddělení spolupracuje i se středisky v Třebíči a Jihlavě. Zdravotníci každý rok udělají kolem 50 tisíc odběrů.