Jako první v republice mají v boskovické nemocnici speciální vyhřívané lůžko Babyroo® TN300, zařízení disponuje tepelným zářičem a integrovanými funkcemi pro zajištění optimální termoregulace novorozence, neodkladnou resuscitaci a zapojení rodiny do vývojové péče. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovalo vedení nemocnice v tiskové zprávě.

V boskovické nemocnici se ročně narodí 800-900 dětí, z toho jich 3-5 % přijde na svět předčasně. Péče o novorozence, a především o předčasně narozené děti je náročná a o úspěchu rozhodují první minuty života. Právě proto nemocnice pořídila toto zařízení. Vyhřívané lůžko Babyroo® TN300 je vhodné pro všechna oddělení, která o novorozence pečují. Lze ho použít od porodního sálu přes neonatologickou jednotku intenzivní péče, neonatologické oddělení až po konečné propuštění.

Základní funkcí lůžka je zahřívání novorozence a udržování jeho tělesné teploty na požadované hodnotě, včetně režimu pozvolného zahřívání

Teplota novorozence je snímána dvěma čidly, přičemž měřené hodnoty lze ukládat pro jejich průběžné vyhodnocování v čase. Lůžko může být dovybaveno komfortní gelovou matrací, prostřednictvím které je poskytováno doplňkové teplo pro novorozence. Toto vyhřívání funguje nezávisle na tepelném zářiči. Teplota vyhřívání matrace je automaticky sledována a upravována tak, aby byla dosažena a udržována předvolená teplota na kontaktní ploše mezi novorozencem a matrací. Pro léčbu novorozenecké žloutenky lze na Babyroo TN300 připevnit fototerapeutickou LED lampu BiliLux.

„Lůžko Babyroo je vyrobeno z moderních lehkých a odolných materiálů a díky čtyřem bržděným kolečkům je plně pojízdné. Přístup k lůžku je ze všech stran, což je výhodné nejen pro nás, pro ošetřující personál, ale i pro rodiče, kteří mohou být miminku neustále nablízku i během všech léčebných procedur. Nespornou výhodou lůžka je i jeho velmi nízká hlučnost, dále také integrované čidlo pro monitoraci vitálních funkcí, jako je saturace a srdeční frekvence,“ uvedla staniční sestra novorozeneckého oddělení boskovické nemocnice Hana Dražilová.

Všechny funkce lůžka lze nastavit na velkém dotykovém displeji, jehož ovládání je velmi intuitivní s možností zobrazení náhledu „Rodina“ pro rodiče, kteří vidí jméno svého dítěte, základní informace o něm a můžou si i vybrat obrázek, který následně vidí na displeji

„Novorozenecké lůžko Babyroo je naprostou jedničkou ve své třídě a firma Dräger tuto novinku dodala v České republice jako první do naší nemocnice. Na výrobním štítku se vyjímá krásné číslo 0001 a nám je opravdu velkou ctí se tohoto přístrojového skvostu ujmout a plně jej v naší porodnici využívat,“ dodala primářka dětského oddělení Dagmar Dítětová z Nemocnice Boskovice.