Po dvou pracovních víkendech už jich takto v ulicích a parcích Břeclavi vysázeli přes čtyřicet a na další se chystají.

„Prvních osmnáct stromků už zdobí náměstí Petra Bezruče, dalších sedm jsme zasadili okolo vodojemu. Osm stromků jsme umístili ve Staré Břeclavi na ulici generála Šimka,“ vypočítává místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (STAN).

Dalších šest sazenic putovalo podle přání místních obyvatel na sídliště U Jánského dvora. „Na závěr druhého víkendu jsme zasadili ještě dvě mandloně před židovský hřbitov,“ doplnil Matuška.

Mandloně jsou odolné vůči suchu, nesnáší ale moc dobře mráz. Konkrétní lokality výsadby tak podléhají pečlivému výběru. „Rostou rychle, takže se na vzrostlé, kvetoucí a plodné stromy můžeme těšit již za pár let!“ uvedl místostarosta.

Velkou výhodou těchto stromů je jejich ojedinělý vzhled. Jsou to velmi pohledné stromy s tmavou kůrou dorůstající výšky až pěti metrů, které při dobré péči vytváří nádherné široké koruny.

Nejkrásnější jsou rozhodně na jaře, kdy jsou doslova obsypané výraznými bílými či jemně narůžovělými květy velikosti až 3,5 centimetru. Právě období květu proslavilo mandloňové sady v Hustopečích.