Dvě stovky příznivců vojenské historie v dobových kostýmech v sobotu prošly Brnem a zahájily tak hlavní program oslav Dne Brna. Připomíná úspěšnou obranu města za třicetileté války a vzdává hold tehdejším obráncům. Ředitelka Turistického informačního centra Brno Jana Janulíková oznámila, že letos se do oslav víc zapojil hrad Špilberk.

Pestrý program pro celou rodinu

„Od rána až do večera je připravený program pro celou rodinu. Dobový jarmark, tradiční pokrmy, středověká hudba, historická řemesla, kostýmované prohlídky hradu, divadelní představení, tanečníci i šermíři a vzrušující rytířské souboje,“ uvedla Janulíková. Dodal, že den zakončí koncert a ohňová show.

Průvod prošel centrem města

Průvod 200 lidí v historických uniformách vyšel z Denisových sadů a prošel centrem města až ke kostelu svatého Jakuba, kde vzdal mimo jiné čestnou salvou hold památce velitele obránců města v roce 1645 Raduita de Souches. Ten je pohřben v kostele svatého Jakuba, který nyní prochází rekonstrukcí.

Hlavní část programu se soustředila na park na Kraví hoře

Právě tam mohli lidé nahlédnout do vojenského tábora a zhlédnout i ukázky výcviku typických jednotek ze třicetileté války. Vrcholem sobotního programu byla bitevní ukázka, která zobrazila nejdůležitější momenty z obléhání Brna Švédy. Letos ji pojali jako sled bitevních scén, které jsou historicky doložené.

Jezdecká show s policejními jezdci

„Zajímavostí je jezdecká show společnosti Tvrz, která je letos doplněná o účast současných jezdců, příslušníků Oddělení hipologie Policie České republiky. Nabízí tak srovnání jezdeckého umění, které dělí 400 let,“ poznamenal Ondřej Anton ze Společnosti 1645, která akci pořádá společně s TIC Brno a brněnským biskupstvím. To nabídlo program, který připomíná duchovní poselství událostí z roku 1645.