Brněnský tým vědců a inženýrů společnosti Honeywell vyvinul přelomovou leteckou technologii, nový hlasový záznamník a zapisovač letových dat Honeywell Connected Recorder-25 (HCR-25). Jde o první certifikovanou černou skříňku na světě, která může být během letu online spojena se zemí prostřednictvím satelitů. Data o letu tak lze získávat průběžně. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovali zástupci Honeywell v tiskové zprávě.

Nový hlasový záznamník a zapisovač letových dat Honeywell Connected Recorder-25 (HCR-25) získal typovou certifikaci pro letouny Boeing 737, 767 a 777. Ty jím budou nově standardně vybaveny už z výroby, instalovat si je mohou také provozovatelé již vyrobených letounů. Přelomovou technologii vyvinul tým vědců a inženýrů společnosti Honeywell v Brně ve spolupráci se společností Curtiss-Wright.

Společnost Honeywell představila HCR-25, první certifikovaný „connected recorder“ na světovém trhu

„Certifikace pro sériové letouny Boeing 737, 767 a 777 završila vývoj, na kterém experti brněnského výzkumného a vývojového centra Honeywell pracovali zhruba čtyři roky,“ popsala mluvčí  společnosti Petra Pacáková.

HCR-25 díky propojení se sítí Inmarsat a jinými satelitními sítěmi umožní leteckým společnostem mít okamžitý přehled o stavu letounu a dění v kokpitu. Propojení letounů se sítí Inmarsat je mimochodem další program, který řeší právě brněnské centrum Honeywell. Tým odborníků zde průběžně pracuje na vylepšeních, která letadlům dovolují být neustále připojená. Honeywell má v Brně k dispozici přímé propojení se sítí Inmarsat k testování novinek.

Zařízení HCR-25 také vyhovuje nejnovějším předpisům Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) na minimálně 25hodinový zpětný záznam

„Nový záznamník a zapisovač přináší aerolinkám řadu výhod. Díky neustálému spojení se zemí mají provozovatelé letadel další zdroj sběru dat. Mohou tak zefektivnit jejich údržbu a výkon. Pomocí HCR-25 jsou okamžitě dostupná všechna data, přenáší se v reálném čase a jsou tak k dispozici pro interní analýzy. HCR-25 například okamžitě pozná tzv. hard landing a dopravce může okamžitě reagovat předepsanou prohlídkou letadla. V případě nehody pak jsou všechna data okamžitě k dispozici. To může například zrychlit vyšetřování a pomoci zabránit dalším podobným nehodám,“ dodal vedoucí oddělení Recorders společnosti Honeywell Technology Solutions Czech Republic Tomáš Král.