Vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi zjistili hygienici na Brněnské přehradě na všech pěti sledovaných koupalištích, a to v Rakovci, Rokli, Osadě, na Kozí horce i Sokolském koupališti. Voda může být kalná nebo třeba cítit rybinou.

Koupat se dá také v Letovicích nebo Palavě a rybníku Suchý na Blanensku, na Vranovské přehradě, ve Vémyslicích a Banticích na Znojemsku, v Nových Mlýnech na Břeclavsku, Lulči na Vyškovsku, Kovalovicích na Brněnsku, v Bohuslavicích a Lučině na Hodonínsku i v přírodním koupacím biotopu v Brně-jihu nebo v jezírku Wellness Infinit Maximus v Brně.

Hygienici uveřejňují informace o dvacítce nejnavštěvovanějších přírodních koupališť v kraji. Zhruba polovinu sledují pravidelně sami, u dalších jim údaje posílají například provozovatelé koupališť, v případě potřeby tam mohou jet sami provést měření. Kvalitu vody měří nejméně jednou za měsíc, s ohledem na teplé počasí ale i jednou za týden.

Kvalitu vody ovlivňuje počasí. Při velkém teple se mohou přemnožovat sinice, naopak déšť může spláchnout do vody nečistoty z okolí. Voda může být bez problémů, mít mírně zhoršené vlastnosti, mít horší kvalitu, ale stále je vhodná ke koupání. Taková voda by neměla způsobit zdravotní problémy, pouze citliví jedinci mohou pocítit drobné potíže, například vyrážku. Dále může být voda nevhodná ke koupání nebo dokonce nebezpečná. Hygienici nechávají rekreantům informace na informačních tabulích.

Horší vlastnosti má i nádrž Výrovice na Znojemsku, rekreace v ní je ale možná.