Přes devět tisíc knih ve volném výběru a další desítky tisíc v depozitáři nabízí čtenářům nově zrekonstruovaná diecézní knihovna brněnského biskupství brněnského. Sídlí v klášteře Řádu svaté Alžběty v Kamenná ulici. Původně veřejnosti nepřístupný sklad nyní poskytuje příjemné zázemí pro čtenáře, jehož součástí jsou i studijní místa nebo dětský koutek, řekla zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí biskupství Anežka Benešová. Náklady na opravenou knihovnu se odhadují na téměř 1,5 milionu korun. Většinu pokryly evropské dotace.

Knihovna funguje už 23 let

Knihovna Biskupství brněnského funguje od roku 2001, kdy ji založil dnes již emeritní biskup Vojtěch Cikrle. „Dosud jí však chybělo místo, kde by návštěvníci mohli trávit více času a knihy si osobně procházet a vybírat. Právě takový prostor nyní vznikl revitalizací starého skladiště. V místnosti, která dřív nebyla pro veřejnost přístupná, se nyní nachází posezení pro čtenáře, dvě studijní místa i dětský koutek. Lidé si navíc nově mohou volně vybírat až z devíti tisíc svazků,“ sdělila Benešová.

Čtenářům nabízíme pestrou škálu knih, říká biskup Pavel Konzbul

„Křesťanství bylo v průběhu dějin významným nositelem kulturního dědictví a vzdělanosti a mám radost, že i v současném světě k tomu můžeme přispívat. Čtenáři v naší bibliotéce mohou vybírat z pestré nabídky knih, od těch s duchovní tematikou, přes historické tituly až po současnou populární literaturu,“ řekl brněnský biskup Pavel Konzbul.

Nejstarší Bible v knihovně je z roku 1570

Oficiální představení nových prostor se uskutečnilo u příležitosti Dne otevřených dveří knihovny. Příchozí mohli využít možnost amnestie poplatků za pozdní vrácení knih, na nové čtenáře zase čekala roční registrace zdarma. „Na program jsme se rozhodli zařadit i výstavu zajímavých Biblí z našeho fondu. Patří mezi ně nejnovější známé překlady, komentovaná či ilustrovaná vydání, Bible z různých koutů světa, v různých jazycích a také různého stáří. Nejstarší Bible, o kterou se staráme, která však zůstává z bezpečnostních důvodů uložená v depozitáři, pochází z roku 1570,“ uvedla ředitelka knihovny Lenka Klašková.

V majetku mají přes 80 tisíc svazků

Diecézní knihovna shromažďuje literární bohatství minulosti i současnosti. Celkem má v majetku přes 80 000 svazků, které zahrnují křesťanskou literaturu ke studiu i duchovnímu růstu, různé obory teologie, historické knihy, mnoho cizojazyčných titulů, beletrii i literaturu pro děti. „Návštěvníkům jsme dnes umožnili prohlédnout si dva skutečné starožitné klenoty, svazky s přehledem řeholních řádů, doplněné o unikátní dobové ilustrace ze 17. a z 19. století,“ dodala Klašková. Kromě brněnské pobočky existuje také depozitář knihovny v Rajhradě a čtenáři si mohou objednávat svoje tituly na online portálu na https://knihovna.biskupstvi.cz/.