fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Brněnské Senior pointy nabízí zábavu, vzdělání i poradenství

Září a říjen byly ve znamení Brněnských dnů pro zdraví. I po jejich skončení však naleznou řadu aktivit a možností senioři v klubech a Senior Pointech.
senior-point

Foto:

ksomega.cz

Za předešlého režimu existovaly kluby důchodců. Velice podobné činností a náplní jsou současné Seniorpointy. Těch je v Brně několik a všechny se vyznačují na jedné straně dost bohatým programem, na straně druhé pak velkým zájmem seniorů o většinu těchto aktivit. “Setkává se to s velkým zájmem, protože hodně seniorů trpí opuštěností, samotou a toto je příležitost setkávat se s lidmi podobného seniorského věku a jsou vděčni za všechny akce a využívají hodně nabídek," říká Jarmila Ambrožová, předsedkyně klubu v Denním centru Táborská. “Největší zájem je o trénování paměti, protože paměť je hodně důležitá, to bychom mohli trénovat všichni, dodává referentka Senior pointu Brno – Sever Milena Procházková. "Potom je velký zájem o sociálně-právní poradenství, které nabízíme bezplatně.”

V městské části Brno Sever je společný Senior a Family point. Pro seniory tu mají vyhrazenu každou středu s bohatým programem. To potvrdila i Milena Procházková: “První středu v měsíci zpíváme, druhou cvičíme paměť, třetí cvičíme pod vedením lektorku a čtvrtou hrajeme společnenské hry. A dnes se náím tu sešly dvě akce, hrajeme hry a zároveň tu probíhá komentovaná prohlídka výstavy fotografií.”

Podobné je to i v denním centru Táborská, kde kromě jiného mají také výuku cizých jazyků.  “Máme výuku angličtiny," říká Ambrožová. "Velmi oblíbenou a žádanou. Odpoledne jsou přednášky a jednou za měsíc trénink paměti.”

V kulturním centru na Lesné se při různých aktivitách mohou potkávat až tři generace. V Senior a Family pointu se například každé pondělí dopoledne schází spolek tvůrčích rodičů a prarodičů. Milena Procházková potvrzuje zájem o tyto aktivity: “Rodiče s dětmi předškolního věku se mohou setkat se seniory, kteří o to stojí. Ti většinou dětem přečtou nějaký úryvek z pohádky a potom na dané téma probíhá nějaké tvoření.” 

Pro seniory už také několik let funguje takzvaná Univerzita třetího věku. Na jedné z nich přednáší také fotograf Jiří Víšek. Podle něj jsou posluchači v seniorském věku velice specifickými studenty.

“Já je dávám za vzor děckám na střední škole, kterým ještě nedochází, že by se měly věnovat studiu. takže já je mám velmi rád,” říká Víšek.

Aktivní prožívání podzimu života umožňují různé kluby a Senior pointy na spoustě míst. Když pak k tomu přidají generační sbližování jako na Lesné, je to další a v dnešní době hodně důležitá přidaná hodnota.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT