Bezpečnostní opatření v základních a středních školách v Brně za poslední roky posílila. K většímu zabezpečení vedl i útok ve Žďáru nad Sázavou, kde před deseti lety psychicky nemocná žena pobodala na střední škole několik studentů. Na zvýšené riziko krizové situace školy reagují důkladnějšími kontrolami při vstupu a pohybu po areálech, bezpečnostními školeními svých pracovníků či zvýšeným zájmem o duševní zdraví studentů.
Na základní škole Bakalovo nábřeží zavedli po útoku ve Žďáru vstup přes vrátnici. Po střelbě na Filozofické fakultě Karlovy univerzity loni v prosinci si vedení školy objednalo od soukromé agentury bezpečnostní školení a opatření ještě zpřísnilo. „Na základě doporučení jsme upravili pravidla vstupu do školy. Žádný cizí člověk nesmí přes vrátnici bez doprovodu. Vrátnému jsme nechali nainstalovat tísňové tlačítko a všichni pracovníci školy u sebe nosí mobil, což jsme předtím nedělali, abychom šli dětem příkladem,“ uvedla ředitelka Yveta Gašparcová.
Rovněž Gymnázium Křenová před lety zavedlo kontrolovaný vstup do budovy přes recepci a reagovalo i na tragédii na filozofické fakultě
„S rostoucím počtem zaznamenaných útoků ve školách roste úměrně i riziko ohrožení. Nevnímám ale, že by na školách panoval pocit ohrožení, spíš jen vědomí, že bezpečnost není tak samozřejmá jako dřív. Změnu situace vnímají i rodiče, ale nezaznamenal jsem jejich obavy ani podněty k posílení bezpečnosti,“ řekl ředitel gymnázia Miroslav Marek. Škola nicméně letos nainstalovala turnikety a kamerový systém u vstupních dveří a žákovských šaten. Do budoucna chce na chodbách či v šatnách kamery zavést také Gašparcová, obává se ale složitostí spojených s ochranou osobních údajů.
Na všech oslovených školách se pracovníci připravují na postup při případném útoku. S žáky každoročně cvičí i evakuaci z budovy
„Podruhé pořádáme na druhém stupni sportovně branný kurz. A pravidelně děláme branný den, kde žáky učíme jak zvládat krizové situace. Součástí jsou také základy zdravovědy,“ uvedl ředitel Základní školy Svážná Petr Punčochář. Dodal, že v posledních letech byla škola terčem anonymních e-mailů o uložení bomb, jiné problémy ale nezaznamenali.
Bezpečnostní expert Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity nicméně připouští, že je dnes riziko ohrožení škol v porovnání s předchozími lety vyšší. „V souvislosti s děním ve světě i v České republice nelze podceňovat hrozbu tzv. copy-efektu, ke kterému přispívají i některé nové sociální sítě,“ poznamenal.
Za největší úskalí v zajišťování bezpečnosti označili ředitelé nařízení hasičů a nákladnost některých řešení
Například instalace turniketů by podle Gašparcové vyšla na statisíce. Případnému útoku je podle nich nemožné úplně zabránit. „Důležitá je především bdělost, včasné odhalení pachatele a schopnost reagovat v nastalé krizové situaci,“ doplnil Mareš. Za důležité preventivní opatření považují ředitelé budování pozitivního klimatu ve škole a každodenní práci školní psycholožky.