08. 02. 2023 Dnes má svátek Milada

Brněnské vědecké zábavní centrum VIDA! obsadí o víkendu roboti

Roboti obsadí o tomto víkendu brněnské VIDA! science centrum. V pátek se tam odehraje Robotiáda pro studenty a v sobotu si umělá stvoření užijí především rodiny s dětmi.
roboti1

Foto:

archiv – VIDA!

Návštěvníci zábavního vědeckého centra se tak například svezou v robotickém vozítku vyrobeném z pračky, spájí si vlastního robůtka nebo si povykládají s humanoidním robotem Pepperem.

Robotiády, která je největším robotického klání v tuzemsku, se v pátek 18. března zúčastní stovky žáků a studentů. V brněnském VIDA! science centru se 450 soutěžících nejen ze střední Evropy po loňském online soutěžení utká opět naživo.

„Své robotické znalosti a dovednosti poměří týmy v devíti napínavých disciplínách. Diváci jsou určitě vítáni. Uvidí například sprint robotů nebo lovení medvěda robotickými stroji z bludiště,“ prozradil Ivo Hopp z Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM), které Robotiádu pořádá.

Divácky nejatraktivnější disciplínou je podle mluvčí VIDA! centra Hany Laudátové přehlídka Freestyle, ve které týmy představí, co všechno roboti umí: například uvařit kakao, zpívat, tančit nebo návštěvníkům prozradí, kolik je hodin. 

V sobotu 19. března si pak zábavný program plný robotů, který je v rámci běžného vstupného do expozice, užijí především rodiny s dětmi. Akce VIDA! Roboti začíná v 10 hodin a až do 18. hodiny nabídne nevšední přehlídku robotů, ale také workshopy a dílny pro děti.

„Návštěvníci si poklábosí s mluvícím robotem Karlem Pepperem, kterého přivezou kolegové z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Nebo si zkusí kybernetické klání mezi roboty z Lega Mindstorms a zahrají si také robotický šprtec,“ láká na rodinnou akci Kristýna Klašková z VIDA!

Jedním z největších lákadel pro děti je výroba vlastního svítícího robůtka pomocí pájení. Návštěvníci také uvidí robota z brněnského VUT, který umí vyřešit hlavolam hanojské věže nebo se svezou v robotickém vozítku Yuni Beer vyrobeném z pračky.

„Kdo má odvahu, může se pustit do speciálního robotického kvízu. Návštěvníci by měli poznat, které básně napsala umělá inteligence a které složili skuteční autoři,“ doplnila organizátorka robotické akce ve VIDA! Šárka Látalová.

Na své si přijdou i starší děti a dospělí. Pořadatelé pro ně nachystali dvě přednášky. Dozví se třeba to, proč vývojáři vytváří roboty podobné lidem nebo proč je pro roboty snadné udělat salto, ale otevřít klikou dveře nikoliv.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT