Návštěvníci zábavního vědeckého centra se tak například svezou v robotickém vozítku vyrobeném z pračky, spájí si vlastního robůtka nebo si povykládají s humanoidním robotem Pepperem.

Robotiády, která je největším robotického klání v tuzemsku, se v pátek 18. března zúčastní stovky žáků a studentů. V brněnském VIDA! science centru se 450 soutěžících nejen ze střední Evropy po loňském online soutěžení utká opět naživo.

„Své robotické znalosti a dovednosti poměří týmy v devíti napínavých disciplínách. Diváci jsou určitě vítáni. Uvidí například sprint robotů nebo lovení medvěda robotickými stroji z bludiště,“ prozradil Ivo Hopp z Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu (JCMM), které Robotiádu pořádá.

Divácky nejatraktivnější disciplínou je podle mluvčí VIDA! centra Hany Laudátové přehlídka Freestyle, ve které týmy představí, co všechno roboti umí: například uvařit kakao, zpívat, tančit nebo návštěvníkům prozradí, kolik je hodin. 

V sobotu 19. března si pak zábavný program plný robotů, který je v rámci běžného vstupného do expozice, užijí především rodiny s dětmi. Akce VIDA! Roboti začíná v 10 hodin a až do 18. hodiny nabídne nevšední přehlídku robotů, ale také workshopy a dílny pro děti.

„Návštěvníci si poklábosí s mluvícím robotem Karlem Pepperem, kterého přivezou kolegové z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Nebo si zkusí kybernetické klání mezi roboty z Lega Mindstorms a zahrají si také robotický šprtec,“ láká na rodinnou akci Kristýna Klašková z VIDA!

Jedním z největších lákadel pro děti je výroba vlastního svítícího robůtka pomocí pájení. Návštěvníci také uvidí robota z brněnského VUT, který umí vyřešit hlavolam hanojské věže nebo se svezou v robotickém vozítku Yuni Beer vyrobeném z pračky.

„Kdo má odvahu, může se pustit do speciálního robotického kvízu. Návštěvníci by měli poznat, které básně napsala umělá inteligence a které složili skuteční autoři,“ doplnila organizátorka robotické akce ve VIDA! Šárka Látalová.

Na své si přijdou i starší děti a dospělí. Pořadatelé pro ně nachystali dvě přednášky. Dozví se třeba to, proč vývojáři vytváří roboty podobné lidem nebo proč je pro roboty snadné udělat salto, ale otevřít klikou dveře nikoliv.