Vandalové napáchali na majetku Dopravního podniku města Brna škody za 4,5 milionu korun, nejčastějším terčem jsou tramvaje. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Podle vedení podniku se cena za škody na majetku blíží pořizovací ceně jednoho nového autobusu. Nejčastěji jsou terčem vandalů tramvaje, kteří nejčastěji škrábou nebo leptají skla, sprejují po vozech nebo ničí zastávkové označníky. Loňské škody jsou o 330 tisíc korun vyšší než ty za rok 2021.

„Vedle sprejování na karoserie vozů je častým prohřeškem i škrábání na skla nebo jejich leptání. Náklady na opravy v tomto případě snižujeme lepením reparačních fólií. Jejich náhrada je oproti výměně celého skla až dvacetkrát levnější,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Zatímco výměna skla podle typu stojí 3 až 20 tisíc korun, stržení a nalepení nové folie tisícovku

Pachatelé postupně ustupují od sprejování na vozidla MHD. Jejich díla totiž na autobusech, tramvajích ani trolejbusech mnoho parády neudělají. „Jakmile na voze grafický výtvor objevíme, okamžitě jej necháme stáhnout do vozovny a očistíme. Domněnka vandalů, že budou po městě slavní, je tedy mylná a jejich finance i čas jsou zbytečně vyhozené,“ dodává Havránek.

Vedle poškozování skel a karoserií vozů je dalším nejčastějším prohřeškem ničení sedadel nebo zastávkových označníků. Jízdní řády na nich bývají pořezané, polepené nebo pokreslené. Náklady na likvidaci řádění vandalů se loni oproti roku 2021 zvedly o 330 tisíc korun.

Díky všímavosti cestujících se řada případů během roku podaří objasnit a pachatele dopadnout. „Jedním z nich byl incident ze srpna, kdy cestující v autobuse na lince 64 upozornili řidiče na mladíka, který bezpečnostním kladívkem rozbil okno autobusu. Dispečink dopravního podniku kontaktoval městkou policii a hlídka našich strážníků mladíka zadržela. Protože byla škoda vyčíslena na 5 tisíc korun, případ jsme předali do správního řízení,“ vysvětlil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.