Dopravní podnik města Brna (DPMB) nyní zaměstnává 1400 šoférů a potřeboval by jich ještě padesát. Proto láká nové řidiče na náborový příspěvek. Každý, kdo nastoupí do kurzu řízení autobusu, tramvaje nebo trolejbusu po 1. říjnu, získá od městského dopravce 100 tisíc korun. V platnosti zůstává i náborový příspěvek pro „hotové“ řidiče autobusu, který činí 150 tisíc korun. Zpravodajskému portálu BRŇAN to potvrdila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková s tím, že dopravce novým příspěvkem navazuje na nedávno spuštěnou náborovou kampaň. Ta jednoduchými hesly s nadsázkou vyzdvihuje přednosti řidičské profese.

Řidičům mají co nabídnout

S nedostatkem řidičů se podle generálního ředitele DPMB Miloše Havránka dlouhodobě potýkají všichni dopravci a dopravní podniky. „Osobně ale věřím, že máme co nabídnout. Za poslední dva roky jsme našim zaměstnancům navýšili mzdy o 18 procent a ke stávajícím benefitům přidali zdarma psychologickou péči, fyzioterapii nebo masáže. Snažíme se, aby naši lidé neměli důvod odcházet jinam a naopak, abychom byli atraktivním zaměstnavatelem pro nové šoféry,“ uvedl Havránek.

Příspěvek dostanou ve dvou splátkách

Náborovou kampaň proto podle něj dopravní podnik podpoří příspěvkem 100 tisíc korun pro všechny zájemce, kteří od října nastoupí do řidičských kurzů na autobus, trolejbus i tramvaj. „Nadále platí i náborový příspěvek pro takzvaně hotové řidiče autobusu s řidičským oprávněním skupiny D a průkazem profesní způsobilosti, kteří od dopravce mohou získat 150 tisíc korun,“ upřesnil generální ředitel. Příspěvek 100 tisíc korun vyplatí městský dopravce novým řidičům ve dvou splátkách. „Šedesát tisíc korun dostanou po skončení kurzu nebo zkušební doby a čtyřicet tisíc po odpracovaném roce. Podmínkou je zůstat u podniku minimálně čtyři roky a během nich odpracovat šest tisíc hodin,“ vysvětlil Havránek.

Zájemci by se měli hlásit co nejdřív

Kurzy pro nové řidiče autobusů, trolejbusů i tramvají otevře dopravce po Novém roce. „Náborový proces trvá jeden až dva měsíce, proto doporučujeme, aby se zájemci na naše osobní oddělení hlásili co nejdříve. Ještě před začátkem kurzu musí absolvovat dopravně-psychologické vyšetření a lékařské prohlídky,“ uvedla vedoucí personálního odboru DPMB Vlasta Jánská. V závislosti na trakci kurzy trvají 2 až 4,5 měsíce, už během nich ale pobírají jejich účastníci mzdu. „Do kurzů nejčastěji přicházejí lidé, kteří hledají stabilitu nebo životní změnu. Typicky to bývají číšníci, skladníci, prodavačky, lidé z technických oborů, výroby nebo administrativy. Výjimkou nejsou ani zájemci s vyšším vzděláním, kteří chtějí odcházet z práce s čistou hlavou,“ dodala Jánská.

Nábor podpoří i zevnitř firmy

Nábor nových zaměstnanců dopravní podnik podpoří i zevnitř firmy. Finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun získají i stávající pracovníci, kteří doporučí nového kolegu – zatím řidiče, ale v budoucnu i jiné profese. DPMB zaměstnává 1400 řidičů. Průměrná nástupní mzda včetně přesčasů je téměř 40 tisíc korun, průměrná mzda všech řidičů je 43 tisíc korun. Zájemci o nástup do kurzu se mohou hlásit na osobním oddělení nebo emailem na kariera@dpmb.cz.