Součástí pátého ročníku bude sekce Prototyp Makers zaměřená na technologické nadšence, studenty, sdílené dílny i komerční subjekty. Prototyp se letos uskuteční v pavilonu A brněnského výstaviště, potrvá od 16. do 18. listopadu, sdělil za pořadatele Jan Špičák.

"Chceme ukázat, že kutilství není záležitost minulého století, ale že jde i díky novým technologiím o moderní součást naší kultury pomáhající jedincům tvořit projekty nejrůznějšího ražení. Od těch čistě pro radost, pro ty pomáhající inovacím průmyslu nebo třeba umění či vědě," uvedl Tomáš Mejzlík, koordinátor dílny FabLab.

Otevřená digitální dílna FabLab se letos na festivalu podílí. Součástí Prototypu bude také série přednášek a dílen na téma trojrozměrného tisku, internetu věcí a otevřeného kódu.

Prototyp si ale zároveň ponechává zaměření z minulých ročníků. První večer je na programu módní přehlídka s hudebním programem. Od pátku do neděle si mohou návštěvníci prohlédnout interaktivní výstavu Prototyp Art, kde se představí začínající i zkušení tvůrci z Česka i zahraničí.

Na výstavě budou světelné a zvukové instalace, videomapping nebo díla s prvky umělé inteligence. Program pořadatelé postupně zveřejňují na webu www.prototypbrno.cz.