Brněnský komiksový festival se letos zaměří na ohrožené druhy

Hlavním tématem brněnského komiksového festivalu KOMA jsou pro letošek ohrožené druhy, menšiny na okraji společnosti a mizející fenomény. Čtyřdenní přehlídka iniciativy Komixxx, galerie Šaufenstr a časopisu Aargh! letos potrvá od 4. do 7. října.

  • Foto

    festivalkoma.cz

 V prostorách Malé Ameriky poblíž hlavního nádraží mohou zájemci zhlédnout živé malování, navštívit výstavy i tvůrčí dílny.

"Ohrožení je pojem týkající se jevů a objektů na pokraji zániku, společnosti nebo zájmu. Běžící čas před potenciálním vyhynutím budí naši pozornost vůči neopakovatelným unikátům, jimž hrozí zánik. KOMA se zaměří na hraniční pole zájmu, ale i na odloučenou a mizící společnost, zvyky a tendence," uvedl na dotaz ČTK jeden z dramaturgů festivalu Tomáš Řepa.

Festival podle Řepy nabídne například komiksové příběhy zasazené do cizího prostředí, netradičně převyprávěné a překreslené klasické příběhy, ale také samizdatové komiksy a komiksově zpracovaný fenomén urbex, což je poznávání opuštěných míst, domů, továren a dalších objektů vzniklých lidskou činností.

Jedna z výstav představí i deset komiksů zpracovaných podle zadání totožného s hlavním tématem festivalu. "Autoři tak budou mít možnost, mnohdy vůbec poprvé, konfrontace svých děl před veřejností," dodal Řepa.

Na programu festivalu je kromě výstav také třeba improvizační vystoupení Divadla DNO nebo kreslířské workshopy pro děti i dospělé. Z hudební scény se představí alternativní Kittchen a Aid Kid a projekt Post-hudba skladatele a básníka Dominika Zezuly a producenta Tomáše Havlena. Přesný program najdou zájemci na webu www.festivalkoma.cz.