fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Brněnský orchestr si objednal skladby k výročí Československa. Budou dva koncerty- Češi pro svět a svět pro Čechy

Sté výročí Československé republiky je tématem skladeb, které si od domácích i zahraničních autorů objednal Brno Contemporary Orchestra (BCO), soubor zaměřený na soudobou hudbu. 
dsc-2260-1

Foto:

bcorchestra.cz

Skladby zazní v Besedním domě při dvou koncertech naplánovaných na 31. ledna a 20. března, oznámila ČTK za orchestr Lucie Šnajdrová.

První koncert dostal název From Czechoslovakia (Češi a Slováci píší pro svět), druhý For Czechoslovakia (zahraniční skladatelé píší pro nás).

V lednovém termínu zazní pod taktovkou Pavla Šnajdra skladby Petra Bakly, jehož díla jsou jinak uváděna především v zahraničí, Mariána Lejavy, který vydal přes 15 CD pro Naxos a slovenská vydavatelství, a Luboše Mrkvičky, autora s vlastním hudebním jazykem.

V Lejavově skladbě Vertigo pro housle a 17členný ansámbl dostane prostor houslista Milan Paľa, jeden z předních interpretů mladší generace. "Už z názvu vyplývají dva nejdůležitější inspirační zdroje: zaprvé závratné umění houslisty Milana Paľy, pro kterého byl napsaný, a za druhé dva jevy, které jsou charakteristické pro navození stavu závratě (Vertiga)," uvedl Lejava.

"Poslouchejte, jako byste pozorovali oblaka – dejme tomu, že oblaka zimní letí rychle a vy máte daleký výhled a chvíli času. Nepředstavujte si to, jenom tak prosím poslouchejte," napsal skladatel Bakla ke své kompozici Elsewhere.

Březnovým lákadlem budou například práce švýcarského skladatele, trombonisty a performera Rolanda Dahindena, který se věnuje interpretaci současné hudby, improvizaci a jazzu. Novou skladbu píše také hvězda současné americké soudobé hudby Elliot Sharp.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT