fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Brněnský výrobce dokončil elektronový mikroskop s výrobním číslem 2500. Ten poputuje na univerzitu v Manchesteru

Brněnský výrobce mikroskopů TESCAN dokončil v pořadí 2500. elektronový mikroskop. Přístroj poputuje na univerzitu v Manchesteru, kde bude sloužit k výuce přírodních věd.
f032757

Foto:

ilustrační, www.tescan.com

Ročně TESCAN vyrobí v Brně téměř 300 mikroskopů, sdělili ČTK zástupci společnosti. Loňské tržby firma na dotaz ČTK zatím nezveřejnila.

Z vyrobených 2500 mikroskopů Tescanu jich v Česku zůstalo něco přes pět procent. "Jsme jednoznačně exportní firma, držíme se na špičce mezi předními světovými výrobci. Vždy ale rádi vidíme, že některý z mikroskopů míří k tuzemskému zákazníkovi. V České republice máme aktuálně přes 100 mikroskopů, což je rozhodně nadpoloviční tržní podíl," uvedl výrobní ředitel firmy TESCAN BRNO Robert Komanec.

Podle něj se produkce společnosti každoročně zvyšuje, a to jak v počtu prodaných kusů, tak i v jejich průměrné ceně. "Je to důkazem toho, že se globální ekonomice daří a elektronový mikroskop je tak pro řadu komerčních firem i vědeckých pracovišť stále atraktivnějším a dostupnějším nástrojem," uvedl Komanec.

Většina z 2500 prodaných přístrojů Tescanu je stále v provozu. Elektronový mikroskop lze prý servisovat prakticky do nekonečna, důvodem, proč se vyměnují, je spíše to, že morálně zastarají. Výroba mikroskopu obvykle trvá několik měsíců.

Loni po třech letech vývoje Tescan uvedl na trh nový elektronový mikroskop. Najde uplatnění mimo jiné při výrobě čipů pro mobilní telefony nebo při biologickém výzkumu. Vývoj stál desítky milionů korun.

Tescan vznikl v roce 1991, kdy ho založilo pět vývojářů z bývalého státního podniku Tesla Brno. Původně se společnost zaměřovala na opravy a servis elektronových mikroskopů a vývojové práce na zakázku. Nyní vyvíjí a prodává vlastní mikroskopy. Firma má několik let tržby přes miliardu korun a zaměstnává 433 lidí.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT