Městská policie Brno (MP Brno) začne pravděpodobně od června evidovat jízdní kola, koloběžky, ale například i invalidní vozíky do databáze Refiz.eu pomocí takzvaných mikroteček. Novinářům to dnes řekl ředitel MP Brno Luboš Oprchal.

Technologii na jihu Moravy využívá například Znojmo. Na předmět se nanese speciální roztok, který nese takzvanou syntetickou DNA. Pouhým okem je takzvaná mikrotečka neviditelná, objeví se pod UV světlem.

„Miniaturní rozměry umožňují nanést roztok na několik míst současně. Na jízdním kole tak může být třeba hned deset, za běžných okolností neviditelných, bodů. Jejich jedinečný kód zadají strážníci do databáze a v případě, že se předmět ztratí nebo ho někdo ukradne, bude možné i nadále spolehlivě určit jeho vlastníka,“ uvedl Oprchal. Na to, že je kolo nebo třeba invalidní vozík takto registrován, bude upozorňovat samolepka.

O evidenci předmětu mohou zdarma požádat lidé starší 15 let s trvalým pobytem v Brně

Městská policie projekt připravuje, od města na něj získala dotaci 135.000 korun. Z této částky se kromě aplikačních sad, svítilen a mikroskopů pořídí i rezervační systém dostupný z webu strážníků i Dopravního hřiště Brno, které rovněž spravují. V pilotním projektu bude takto evidováno 400 předmětů, pokud o něj bude zájem, bude označování pokračovat.