Brno bude příští rok hospodařit s rozpočtem s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun. Dnes to schválili zastupitelé. Rozdíl pokryjí nedočerpané peníze z letošního roku, peníze z prodeje majetku a případně plánovaný až třímiliardový úvěr. Na investice je vyčleněno přes šest miliard. Mezi největší bude patřit stavba multifunkční haly nebo koncertního sálu.

Město nepočítá s prodejem Technologického parku, ale plánuje, že asi za miliardu prodá nevyužité pozemky a budovy. Oproti letošnímu rozpočtu se zhruba o dvě miliardy zvýší příjmy s ohledem na změnu rozpočtového určení daní a dobrý výběr daní. Pro rozpočet zvedlo ruku 36 zastupitelů a mezi nimi i část opozice, čtyři opoziční zastupitelé byli proti a šest se jich zdrželo. Zastupitelstvo má 55 členů, někteří nebyli přítomní.

Kromě multifunkční haly a koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum bude patřit mezi další významné investice dokončení prodloužení tramvajové trati k univerzitnímu kampusu, další práce na velkém městském okruhu, dostavba kanalizace a případná stavba atletické haly u univerzitního kampusu. V letošním rozpočtu město počítalo s daňovými příjmy 9,6 miliardy, pro příští rok počítá s částkou 11,7 miliardy korun.

Město, které je počtem obyvatel i rozlohou druhým největším v zemi, kvůli pandemii koronaviru letos zavedlo pětiprocentní úspory. Příznivé plnění daní ale umožní vrátit rozpočet běžných výdajů na úroveň loňského. S ohledem na růst cen energií a platových tarifů bude v rozpočtu rezerva půl miliardy korun. Na dofinancování investic je v rozpočtu navržený úvěr v objemu tří miliard korun od dvou bank, a to Komerční banky a České spořitelny.

Bývalý primátor Brna a nyní opoziční zastupitel Petr Vokřál (dříve ANO, nyní nez.) rozpočet nepodpořil a vytkl mu nárůst zadluženosti v době rekordních příjmů. "Za čtyři roky se vrátíme o dvě dekády nazpět. Vrátíme se do doby největší zadluženosti za celé období fungování města Brna,“ zdůraznil Vokřál. Upozornil také na zvyšující se náklady stavebních prací. "Zadluženost tak nebude pět miliard jako v dobách největší zadluženosti, ale bude to třeba kolem osmi miliard. Město to přivede do velmi obtížné situace s vysokou zadlužeností. V České republice pár příkladů takto zadlužených měst máme,“ řekl Vokřál.

Další opoziční zastupitel David Aleš (dříve ANO, nyní nez.) pro rozpočet zvedl ruku. "Hodláme investovat i v této náročné době. Kdybychom akce stopli, je to to nejhorší, co může město potkat,“ řekl Aleš. Připomněl, že při příchodu koalice ANO s Vokřálem v roce 2014 byla největším problémem absence investičních projektů. "Nedopusťme proto, aby nové vedení, ať už bude jakékoliv, mělo prázdný stůl bez připravených projektů. Investujme do našeho města,“ řekl Aleš s ohledem na komunální volby v příštím roce.

Zastupitelé dnes také vzali na vědomí návrh rozpočtu statutárního města Brna, tedy rozpočtu města i s rozpočty jeho 29 městských částí. Příjmy jsou 15,4 miliardy a výdaje 18,7 miliardy korun.

Loni v prosinci schválili brněnští zastupitelé na letošní rok pro samotné město rozpočet s příjmy 13,8 miliardy a výdaji 15,3 miliardy korun. Na konci letošního roku bude mít město dluh 2,7 miliardy korun. Brno má kolem 380.000 obyvatel.