Brno dá v příštím roce na dotace v kultuře o 10 milionů víc

Brno rozdá v příštím roce na dotacích v kultuře skoro 40 milionů, což je o deset milionů více než letos. V tiskové zprávě to uvedl radní zodpovědný za kulturu Marek Fišer (za Piráty).

  • Foto

    ilustrační, HaDivadlo

Peníze bude možné čerpat v devíti různých dotačních titulech. Radní schválili návrh dotačních programů pro poskytování dotací v kultuře pro rok 2020. Peníze bude možné žádat pro audiovizi, divadla, performance a cirkus, ale také pro hudbu, celoroční činnosti hudebních klubů, pro kulturně vzdělávací a zájmové činnosti, literaturu, na podporu uměleckých řemesel a lidových tradic, tanec a také výtvarné umění, fotografii, design a architekturu.

Proti minulým rokům nastaly menší změny některých pravidel pro žádání o dotace, uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). "Změny se týkají hodnotící komise, která se nově bude skládat ze tří odborných hodnotitelů a dvou hodnotitelů z řad současné komise kulturní jmenované Radou města Brna. K navýšení došlo z důvodu omezení negativních dopadů výrazně rozdílného bodování žádostí různými hodnotiteli," řekl Koláčný. Započítávat se nebude nejvyšší a nejnižší bodové hodnocení. Podle Koláčného bude tento model méně náchylný na lobbistické tlaky.

Brno dává ročně do kultury kolem miliardy korun. Stovky milionů dává Národnímu divadlu Brno, miliony ale dostávají i další organizace, například Centrum experimentálního divadla, které má pod sebou třeba Husu na provázku nebo HaDivadlo.

Zdroj: 
čtk