Brno hledá ředitele hvězdárny, Dušek ji vede už 10 let

Brno vyhlásilo výběrové řízení na ředitele Hvězdárny a planetária Brno. Podle náměstka primátorky Olivera Pospíšila (ČSSD) je to kvůli uplynutí pětiletého období ředitele Jiřího Duška.

  • Foto

    cs.wikipedie

Dušek, který je také senátorem, ČTK řekl, že hvězdárnu vede už deset let a výběrové řízení absolvoval i před pěti lety. Zatím neví, zda se do nynějšího výběrového řízení přihlásí.

O vyhlášení výběrového řízení rozhodla rada. "Na hvězdárně se neděje nic mimořádného, kvůli čemu bychom to dělali. Je to ale otázka dohody kvůli služební periodě bez ohledu na to, jak úspěšný stávající ředitel je. Počítáme ale s tím, že se přihlásí," uvedl Pospíšil.

Dušek to zatím neví. "Vrátil jsem se teď z dovolené. Musím si to sám nějak zhodnotit a nevylučuju jakoukoliv možnost. Jsem tady už deset let, před pěti lety jsem funkci obhájil. Za ta léta jsem už něco odpracoval, a pokud budu mít pocit, že tomu můžu něco dát, přihlásím se," řekl Dušek, který je senátorem bez stranické příslušnosti.

Podle něj lze práci s pozicí v Senátu skloubit. "Není to jednoduché a je to časově náročné, takže to nejvíc odnáší rodina. Na druhou stranu to přináší více příležitostí, protože se dostávám do kontaktu s lidmi, se kterými bych se jinak nesetkal. Díky tomu k nám jezdí například kosmonauti," uvedl Dušek.

Za úspěch považuje, že před pěti lety otevřela hvězdárna digitální planetárium jako druhé v České republice. "Loni jsme ho povýšili na 3D planetárium, které je dnes v Evropě jen ve Varšavě a v Hamburku a v České republice jsme první," řekl Dušek. Na druhou stranu je podle něj čím dál složitější hledat zaměstnance. "Konkurence ze strany soukromých firem je větší a přetahují nám naše lidi," poznamenal.

Brněnská hvězdárna a planetárium má přes 20 zaměstnanců, v sezoně s brigádníky může být ale počet lidí až kolem 50. Organizace ročně hospodaří asi s 30 miliony korun. Za rok má kolem 150.000 návštěvníků.

Zdroj: 
čtk