Po dlouhých diskusích a tahanicích se podařilo vedení Kohoutovic zrekonstruovat vyhlídkovou kavárnu Grand Prix a v těchto dnech ji otevřela veřejnosti. Novinářům to na tiskové konferenci řekl starosta městské části Brno-Kohoutovice Jakub Hruška (KDU-ČSL).

Rekonstrukce přišla obecní pokladnu na více než pět milionů korun

Kavárna, chlouba Kohoutovic, byla naposledy v plném provozu před 30 lety. Tehdy byla nejvýše položená restaurace v kraji častým výletním cílem, poskytovala úchvatný pohled na téměř celé město Brno a za příznivého počasí i dál.
„Jasně, to víte, že si to pamatuju. Byla jsem ještě malá holka a s tatínkem jsem tam chodívala na jahody se šlehačkou. Brácha si dával pohár. A ten pohled do okolí, to byla senzace. Pak to zavřeli a byl šmitec,“ řekla pro zpravodajský portál BRŇAN Naďa Čechová, která bydlí nedaleko.

Kavárna byla uzavřena a prostory se pronajímaly

Teď si mohou lidé prostor s výhledem na celé Brno pronajmout například na svatbu, oslavu narozenin nebo třeba na firemní akci. Za tři hodiny zaplatí 1200 korun. Kapacitně je společenská místnost ideální pro zhruba 40 osob, do budoucna se bude navyšovat.

„Považuji to za zásadní záležitost, o kterou jsme s kolegy dlouhá léta usilovali. Vrátit prostory bývalé kavárny lidem je správné. Chtěli jsme upravit prostor tak, aby se sem mohl kdokoliv vrátit zavzpomínat a využít prostor pro rodinná a jiná setkání,“ dodal Hruška.

Nově zpřístupněnou reprezentační a multifunkční místnost GRAND PRIX v nástavbě objektu panelového domu Voříškova 2 je možné si od prosince pronajmout. Rada městské části aktualizovala její provozní řád, a především pak ceník krátkodobých pronájmů. Součástí pronájmu je veškeré vybavení, včetně kuchyňky.

O prostory už začali lidé projevovat zájem

Ptají se na volné termíny i další podrobnosti pronájmu. „S majiteli kohoutovických kaváren uvažujeme o možnosti pravidelnějších akcí pro veřejnost. Byl by to takový den otevřených dveří a majitelé jednotlivých kaváren by se zde prezentovali vlastním jídelníčkem a kuchařským umem,“ doplnil Hruška s tím, že by to podle něj bylo takové příjemné připomenutí původního účelu objektu.

Městská část stanovila minimální dobu užívání a tím jsou dvě hodiny

Ceny jsou pak rozděleny dle typu akce. Ceník navíc poskytuje slevy například klubům seniorů nebo organizacím, které zřizuje městská část, město či kraj. „Tyto organizace chceme podporovat, a především našim seniorům chceme tyto prostory přiblížit zdarma. Konkrétní termín si lidé musí rezervovat přímo u nás na úřadě,“ uzavřel místostarosta Kohoutovic Ondřej Švéda (nezávislý).

Dominanta kohoutovického sídliště vznikla v letech 1975 až 1978 podle návrhu Jaroslava Černého, který je jedním z autorů sídliště. Dvoupatrová prosklená vyhlídková restaurace s otevřeným ochozem byla umístěna na vrchol třináctipodlažního panelového domu a lidé z ní mohli sledovat závody na původním okruhu, na němž se jezdilo do roku 1986. Poté se závody přesunuly na nově vybudovaný Masarykův okruh.