Město Brno by v případě schválení vládního návrhu na kompenzační bonus firmám přišlo asi o 200 milionů korun, Jihomoravský kraj asi o 382 milionů. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli zastupitel kraje Jan Grolich a náměstek primátorky Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Kraje města a obce by se podle vládního návrhu měly podílet na kompenzačním bonusu podnikatelům, a to třetinou.

"Vláda, pokud navrhuje kompenzace, by je měla hradit ze státního rozpočtu. Nebylo to s námi konzultováno, předjednáno, je to v podstatě krádež a pokrytectví zároveň. Je to stejná situace, jako by vám soused říkal, že dává peníze na charitu a že vy také máte dávat peníze na charitu. A potom byste zjistili, že třetinu vzal z vaší peněženky. To je pro mne nepřijatelné," uvedl Grolich, který je i starostou Velatic na Brněnsku.

Kompenzační bonus má pomoci společnostem s ručením omezeným na úkor příjmů obcí, měst a krajů, na výdaji se mají podílet třetinou. Senát ale návrh v uplynulém týdnu vrátil zpět Sněmovně, která o něm znovu rozhodne. Grolich uvedl, že v případě schválení vládního návrhu by jen Jihomoravský kraj přišel asi o 382 milionů korun. Náměstek primátorky Hladík řekl, že v případě Brna by to bylo asi 200 milionů. Hladík uvedl, že to je částka, kterou Brno každoročně dává do rekonstrukce škol a školek.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že s vládním návrhem KDU-ČSL nesouhlasí. "Není možné obce, města a kraje zatěžovat tímto vládním krokem," uvedl. Doplnil, že na svém profilu na sociální síti sdílel kalkulačku, na níž si může každý představitel obce spočítat, jaký propad obec čeká v případě schválení vládního návrhu.

Grolich vytvořil petici pro starosty proti vládnímu návrhu. Uvedl, že od pátku má přes 250 podpisů.

Společníci malých firem postižených koronavirem mají podle návrhu vlády dostávat stejně jako živnostníci podporu 500 korun za den. Senát ale minulý týden návrh vrátil Sněmovně se změnou zdroje peněz pro výplatu příspěvku tak, aby ho vyplácel stát ze státního rozpočtu. Vládní koalice názor Senátu ve Sněmovně zřejmě přehlasuje. Podle odhadů tak přijdou obce o 11 miliard a kraje asi o čtyři miliardy korun. Stěžují si, že tak nebudou mít na investice.