Brno prověřuje tři varianty pro Divadlo Bolka Polívky, které nemůže hrát v městském objektu kvůli narušené statice. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) dnes na zastupitelstvu řekla, že jednou z možností je přesun divadla do Bílého domu do Sálu Břetislava Bakaly, který je dlouhodobě uzavřený. Další možností je rychlé zajištění prostor, kde Polívkovo divadlo nyní působí. Poslední variantou je souběžné působení v divadle Reduta spolu s Národním divadlem Brno, proti čemuž má ale výhrady jak Národní divadlo Brno, tak opoziční zastupitelé. Příští sezona bude pro Divadlo Bolka Polívky jubilejní třicátá.

Soukromé Polívkovo divadlo sídlí v budově města na Jakubském náměstí, v objektu je i kino Scala Masarykovy univerzity. Kvůli narušené statice ale musely letos obě organizace přerušit provoz. V poslední době se mluvilo především o přesunu divadla do Reduty, proti čemuž se však ohradilo vedení Národního divadla Brno. Uvedlo, že by to omezilo aktivity a plány Národního divadla Brno. S takovým řešením nesouhlasí ani opoziční Zelení a Žít Brno. Vaňková to však nevidí jako jedinou možnost. „Na stole je ale i přesun divadla do Bílého domu do Sálu Břetislava Bakaly. Je ale potřeba si uvědomit, že je to varianta vyžadující technické úpravy,“ uvedla primátorka. V sále je nyní sklad. Město už loni mluvilo o tom, že chce sál zprovoznit.

Podle Vaňkové ale město zvažuje i to, že by se podařilo opravit současné prostory, kde Polívkovo divadlo působí. „Tam ale narážíme na vyjádření statika, že to není pravděpodobné. Ale se statikem stále jednáme,“ dodala Vaňková. Jako poslední možnost zmínila souběžné působení Národního divadla Brno a Divadla Bolka Polívky v Redutě.

Primátorka uvedla, že ji mrzí, jak se situace vyvinula ve chvíli, kdy ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto. Zároveň připomněla, že Bolek Polívka je nositelem Ceny města Brna a že i ze sociologického průzkumu vyplynulo, že Brňané vnímají jako velké osobnosti Brna Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela a také Polívku. „Je to brněnský a moravský fenomén a za celý život měl možnost Brno opustit, ale rozhodl se tady zůstat. Zasloužil by si spíš vděk, ne reakce, se kterými jsem se setkala,“ zdůraznila Vaňková.

Opoziční zastupitel Matěj Hollan (ŽTB) návrh na přesun Divadla Bolka Polívky do prostor Reduty označil za nekorektní a nepromyšlený. „Představa, že se Národnímu divadlu vezme jeho scéna, je za hranou toho, jak se politika vměšuje do uměleckého provozu,“ řekl během jednání zastupitelstva. Dodal, že mezi provozem obou divadel jsou velké rozdíly, ať už se týkají použitých technologií, scénografie nebo principů fungování.

Hollan požadoval, aby zastupitelé návrh na souběžné působení v divadle Reduta odmítli a aby radní představili řešení, které zajistí dočasné útočiště pro divadlo v jiných městských prostorech k tomu uzpůsobených. Zároveň chtěl, aby zastupitelé deklarovali budoucí zachování kulturního provozu v nynější budově a to, že tam město nadále bude mít vlastnický podíl. Tyto body ale zastupitelé odmítli.

Vaňková připomněla, že vedení města prověřovalo mnoho variant, včetně třeba Králikova divadla na brněnském výstavišti. Tam by ale podle ní byly potřeba opravy za zhruba půl miliardy korun a navíc není jisté, zda by se stihly do 1. září, odkdy je potřeba zajistit nové prostory pro Divadlo Bolka Polívky.

Primátorka uvedla, že ji mrzí, jak se situace vyvinula ve chvíli, kdy ještě nebylo nic definitivně rozhodnuto. Zároveň připomněla, že Bolek Polívka je nositelem Ceny města Brna a že i ze sociologického průzkumu vyplynulo, že Brňané vnímají jako velké osobnosti Brna Leoše Janáčka, Gregora Johanna Mendela a také Polívku.