Víc než 5,5 milionu korun pošle město Brno na rekonstrukci parku v blízkosti základní školy Jana Babáka. Finančně podpoří i druhou etapu obnovy parku Marie Restituty v Husovicích nebo záměr restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků na Ústředním hřbitově. Všechny projekty Odboru životního prostředí podpořili brněnští radní, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Žabovřeská radnice usiluje o zlepšení stavu parku u školy už dlouho

O zlepšení stavu parku v blízkosti základní školy Jana Babáka usiluje radnice v brněnských Žabovřeskách už dlouho. „Díky dotační výzvě Ministerstva pro místní rozvoj by mohla obnova začít už letos. Její součástí bude celková úprava parku, obnova mobiliáře i cestiček. Vzniknout by měl klidný prostor pro relaxaci a zastavení místních obyvatel,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Projekt počítá s využitím modrozelené infrastruktury

Stavbaři by měli instalovat akumulační nádrže na dešťovou vodu, propojené se závlahovým systémem. Dojde k vysázení nových stromů a další zeleně. Celkové předpokládané výdaje jsou 24 milionů korun. Dotace by mohla dosáhnout na více než 14 milionů korun. Město na rekonstrukci pošle 5,6 milionu korun a městská část 4 miliony korun.

Obnoví i park Marie Restituty

Dříve než bude instalována do parku v Husovicích nová socha blahoslavené Marie Restituty Kafkové, na jejíž podobu se v loňském roce konala výtvarná soutěž, je nutné pokračovat s obnovou dané plochy. „Jedná se již o druhou etapu rekonstrukce. Jako první byla upravena východní část území, kdy vzniklo místo pro odpočinek s terasami na kopci nad samotným parkem. Nyní přichází na řadu centrální část, v níž se bude nacházet i socha řeholnice, proto je nutné připravit pro ni adekvátní a důstojný prostor,“ upřesnil radní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Úpravy za 13 milionů podpoří město dotací 3,5 milionu korun.

Restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků

V rámci dotační výzvy ministerstva obrany by mohlo být podpořeno restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků na Ústředním hřbitově města Brna. Podle zpracovaného záměru restaurátorů je oprava této národní kulturní památky nutná. Jedná se o kompletní očištění vodou a nové osazení uvolněných nápisových desek u malých pomníčků. Proběhne také revize a oprava spárování a kompletní obnova písma. Celková částka nutná pro opravy je necelých 437 tisíc a dotace by mohla činit přes 349 tisíc korun.