fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Brno posílá do Charkova tři trolejbusy, darem tak plní daný slib

trolejbusy

Foto:

DPMB

Tři brněnské trolejbusy míří na Ukrajinu, konkrétně jde o typ vozidla s označením 14TR. Brno jej Charkovu věnuje. Vozidla již dosloužila a město je v ulicích nahrazuje modernějšími kusy. Hodnota jednoho trolejbusu je do 100 tisíc korun, ale město je již nevyužije a ani pro tyto vozidla nemá odbyt. Pokud by trolejbusy nenašly uplatnění na Ukrajině, pravděpodobně by je musel dopravní podnik zlikvidovat. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Dopravního podniku Barbora Doležalová.

„Trojice trolejbusů 14Tr, kterou vedení města Brna přislíbilo partnerskému městu Charkov, vyjela dnes na Ukrajinu. Vozidla pravidelně procházela údržbou. Tamní obyvatele tak mohou vozit ještě několik dalších let,“ popsala Doležalová.

Trolejbusy 14Tr s evidenčními čísly 3240, 3280, 3284 vyjely na tahači „směr“ ukrajinský Charkov. Stejný typ vozů již v Charkově jezdí. Zkušenosti s nimi tak mají jak místní řidiči, tak i technici a dělníci dopravce.

Všechna tři vozidla jsou plně pojízdná, dopravní podnik měl v plánu je v nejbližších měsících vyřadit. „Tyto vozy postupně nahrazujeme modernějšími, jsme tak schopni je postrádat. I když pochází ze začátku 90. let minulého století, jsou v technicky velmi dobrém stavu. Dopravní podnik pořídil od roku 1982 dohromady 123 kusů tohoto spolehlivého typu trolejbusu,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Převoz vozů zajišťuje Albert Fikáček, který je iniciátorem pomoci. „Nakládka probíhala ve čtvrtek dopoledne v komínské vozovně. Trolejbusy na tahačích by měly na Ukrajinu dorazit na začátku příštího týdne,“ sdělil Fikáček. Město Brno plánuje darovat na Ukrajinu ještě dvě tramvaje T3 a tři trolejbusy 14Tr.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT