Prozradil to v sobotu radní zodpovědný za dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Podle něj město situaci řeší s dodavatelskou firmou, s jejímiž zástupci se Kratochvíl sejde v pondělí. Termín spuštění ale zatím nechce odhadovat. Dodržování pravidel podle něj kontroluje městská policie.

Rezidentní parkování začalo v Brně platit ještě za minulé koalice vedené hnutím ANO loni v září pro historické jádro, kam smí vjet jen rezidenti s trvalým bydlištěm a abonenti, kteří tam mají provozovnu. Ostatní mohou za poplatek zaparkovat na okraji historického jádra. V listopadu se přidaly další ulice.

Už v minulosti měl vjezd do historického jádra kontrolovat kamerový systém, který ale zatím není. Nedaří se spustit ani kontrolu pomocí aut s kamerami, které snímají značky zaparkovaných vozidel. Data by se pak měla dostat k městské policii. Začátek kontrol pomocí těchto aut se přitom plánoval na pátek. "Když jsme ale začali zkoušet tu před-ostrou fázi, zkolabovala nám část softwaru. Proto jsem vše raději zastavil, protože nemám rád, když jsou spuštěné věci, které mají závady," uvedl Kratochvíl.

Podle něj tedy nefunguje automatický sběr dat z aut s kamerami. Město o tom jedná s dodavatelskou firmou. "V pondělí bych měl mít vyjádření, kdy to odstraní. Budeme spolu jednat. Chtěl bych to co nejdříve. Rezidentní parkování ale funguje dál," dodal Kratochvíl.

Na spuštění systému čeká i městská policie. "Máme vyčleněných šest strážníků, kteří byli opětovně proškolení a mají potřebné certifikáty pro přístup do systému. Jsme připraveni se do něj kdykoliv přihlásit a poté, co obdržíme první data z automatizovaného kamerového systému, strážníci začnou kontrolovat, zda je podezření z přestupku opodstatněné. Zatím jsme žádná data neobdrželi," řekla mluvčí městské policie Tereza Kadrnožková.

Zároveň koalice vedená ODS pracuje na nové podobě rezidentního parkování, kterou chce představit v brzké době tak, aby mohla v létě fungovat. Cílem rezidentního parkování je zajistit dostatek parkovacích míst pro lidi trvalým bydlištěm v místě.