Bytový dům v Ibsenově ulici 9, 10 a 11, u něhož se léta mluví o privatizaci, nejprve čeká rekonstrukce. Na starost ji bude mít městská část Brno-sever, byť s tím její starosta a koaliční brněnský zastupitel Martin Maleček (SOL) nesouhlasí. Očekával, že město jednání s nájemci a správu domu, který v roce 2013 doporučilo k převodu do osobního vlastnictví, vezme na sebe, řekl novinářům. Jako vyjádření spoluodpovědnosti poskytne město městské části na opravu půjčku bez úroku, což už v jiném případě nedělá, uvedla náměstkyně primátorky pro bytovou problematiku Karin Podivinská (ANO).

Zastupitelé loni v červnu zrušili rok starý záměr prodat nájemníkům byty do osobního vlastnictví za 158 milionů korun. Částku na základě nového posudku, který měl více odpovídat situaci na trhu, zvýšili na 250 milionů. Město přitom cenu zvýšilo už jednou, ze 124 milionů na 158 milionů. Nájemníci z družstva Ibsenka, kteří na privatizaci od roku 2013 čekali, rozhodli, že za takovou cenu byty kupovat nebudou.

Nyní se zastupitelé k domu, ve kterém je 72 bytů, vrátili a v aktuálním rozhodnutí vyzvali městskou část, aby jej co nejdříve opravila

„Evidujeme žádost 20 nájemců, kteří chtějí od města odkoupit jednotlivé byty, v nichž žijí. Nicméně bylo by hodně komplikované teď rozdělit dům na bytové jednotky, celý proces by trval přes rok a dům by se nemohl opravovat. Rozhodli jsme proto dům nejprve opravit a pak případně byty nabídnout k prodeji,“ řekla Podivinská.

Nájemníci domu postaveného na konci 60. let 20. století opakovaně upozorňovali na špatný stav bytů. Městská část do budovy neinvestovala, neboť počítala s privatizací

„Je pro nás nepříjemná novinka, že máme rekonstrukci za úkol. Město nebylo schopno zájemcům říct, zda jim dům nebo byty prodá, tak mě mrzí, že správu domu nevzalo na sebe. Nemáme ale jinou možnost, než se s tím vyrovnat a udělat vše pro to, aby dům začal fungovat,“ uvedl Maleček.

Městská část požádá o bezúročnou půjčku, kterou město nabídlo jako kompenzaci za to, že se případ táhne několik let. „Není to chyba městské části,“ poznamenala Podivinská. Rovněž tím odůvodnila, proč dnes město rozhodlo o půjčce na opravu domu pro městskou část Židenice s úrokem, který nyní činí 6,5 procenta.

Výše půjčky vyplyne z požadavků Brna-sever. „Zatím předpokládám náklady mezi 40 až 50 miliony korun, ale bytový odbor má za úkol je přesně určit. Pokud budeme mít peníze, mohli bychom ještě letos zvládnout výměnu oken. U výtahů je nutné stavební povolení, což opravy protáhne. U rekonstrukce bytových jader potřebujeme nejprve zpracovat projekt,“ doplnil starosta.