fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Brno-střed nabízí pomoc Ukrajincům s dětmi se zdravotním postižením

img-0554

Foto:

ilustrační (Podané ruce)

Brno-střed nabízí pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou s Ruskem, kteří mají děti se zdravotním postižením. Radnice eviduje lidi asi s deseti takovými dětmi, řekl dnes novinářům radní Brna-středu zodpovědný za zdravotní a sociální věci Martin Vrubel (KDU-ČSL). Díky spolupráci s Masarykovou univerzitou se pro děti daří zprostředkovat aktivity i odborné služby ve specializovaných centrech. Radnice chystá pro uprchlíky letáky s podrobnějšími informacemi.

Podle Vrubela se zatím pomoc soustředila především na příchod uprchlíků a na jejich ubytování. "Myslíme ale i na rodiny s dětmi se zdravotním postižením. Aktuálně nám přicházejí lidé se dvěma neslyšícími dětmi. Už na radnici víme asi o deseti dětech s různým typem zdravotního postižení. Jsou to děti neslyšící, mentálně postižené nebo s autismem," uvedl Vrubel.

Radnice spolupracuje s Katedrou speciální a inkluzivní pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, která zajišťuje pro děti zprostředkování aktivit i odborných specializovaných služeb. Jsou zapojené například organizace jako Unie neslyšících, Tamtam pracující s neslyšícími nebo organizace Za sklem, která pracuje s lidmi s poruchou autistického spektra. Podle Vrubela se chystají informační materiály s informacemi v ukrajinštině, které budou dostávat lidé přicházející do asistenčního centra na brněnském výstavišti. Právě tam si uprchlíci vyřizují registraci, víza, zdravotní pojištění i možnost zapsání na úřad práce.

Rusko napadlo Ukrajinu koncem února. Boje si vyžádaly mnoho obětí. Ze země prchlo už kolem 1,5 milionu lidí. Zhruba 100.000 je jich v České republice.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT