S bývalým místostarostou Jiřím Švachulou (dříve ANO), kterého žalobce Radek Mezlík považuje za hlavu zločinecké skupiny, měl Liškutin podle svých slov ryze pracovní vztah. „Byl poměrně přísný a nikdy jsem ve vztahu k němu neudělal nic, co by bylo za hranicí zákona,“ vypověděl obžalovaný.

Dalšího obžalovaného Lubomíra Smolku naopak označil za svého mentora a staršího bratra, který mu občas radil v pracovních postupech. Smolka u soudu v úterý přiznal, že v letech 2015 až 2018 dal za zakázky na Brně-středu několik úplatků. Liškutin však tvrdí, že od něj nikdy žádný úplatek nevzal.

„Vzal jsem však před dvěma lety úplatek sedmdesát tisíc korun od pana Unzeitiga za rekonstrukci kotelny v Křenové ulici. Přinesl mi tehdy peníze v obálce do kanceláře. Dal jsem peníze do tašky a pak jsem na ně zapomněl. Částku jsem panu Unzeitigovi vrátil letos v březnu a omluvil jsem se mu,“ uvedl Liškutin.

Převzetí úplatku nemohl popřít, protože je zachytila skrytá policejní kamera v jeho kanceláři. Předání peněz potvrdil i bývalý hokejový rozhodčí Michal Unzeitig. „Měl jsem tehdy pocit, že další dvě firmy dělaly tenkrát při výběrovém řízení na tu kotelnu takzvané křoví,“ vypověděl.

Účast ve zločinném spolčení politiků a podnikatelů, kteří měli podle obžaloby ovlivnit na Brně-středu stavební zakázky za více než 328 milionů korun a způsobit tamní radnici škodu přes 49 milionů korun, pak ve středu u soudu důrazně popřeli obžalovaní Petr Kalášek a Jiří Hos.

„Tvrzení obžalovaného Talabaního, že jsem mu dával nějaké úplatky, je naprostá lež. A většinu obžalovaných jsem v životě neviděl,“ hájil se Kalášek a odmítl odpovídat na jakékoliv otázky soudců, žalobce i obhájců.

Stejný postup zvolil i politik ODS a podnikatel Jiří Hos. „Nikdy jsem nebyl ve zločinecké skupině vedené panem Švachulou, nikdy jsem pro nikoho z obžalovaných nebral žádné úplatky a nedostával jsem žádné pokyny. A některé obžalované vůbec neznám a poprvé jsem je viděl až teď u soudu,“ zdůraznil Hos.

Jako poslední by měl vypovídat spolupracující obviněný Saman El-Talabaní, který je momentálně na Slovensku. Jeho výslech přes videokonferenci však není podle předsedkyně senátu Jaroslavy Bartošové technicky možný. Proto důrazně upozornila Talabaního obhájce, aby se jeho klient dostavil v úterý 6. října k soudu k výslechu, pokud chce i nadále zůstat spolupracujícím obžalovaným.