Jihomoravští celníci letos od dlužníků vybrali meziročně více nedoplatků, jen do konce října šlo o částku přes tři miliony korun, za celý loňský rok to bylo zhruba 2,1 milionu korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí celníků Lada Temňáková.

Vybírají pokuty uložené jinými institucemi

Při kontrolách v terénu celníci vykonávají řadu kontrolních a dozorových činností, jednou z nich je i ověření, zda fyzická či právnická osoba nemá nějaký dluh evidovaný celní správou. Celníci totiž v rámci dělené správy vybírají a vymáhají pokuty a poplatky uložené jinými státními orgány, například policií, Českou obchodní inspekcí (ČOI), antimonopolním úřadem a dalšími.

Vystoupili z letadla a museli zaplatit dluhy

„Někteří turisté byli takto nemile překvapeni, když je při příletu na brněnské letiště kontrolující celník vyzval k zaplacení dávno zapomenuté pokuty,“ uvedla mluvčí. Například muž při příletu z dovolené musel uhradit částku 13.500 korun za dopravní přestupek, náklady na exekuci a pokutu od ČOI uloženou před 12 lety. Jen letos šlo na letišti do konce října o 61 případů celkem za 126 tisíc korun. Loni to bylo 23 případů za 27 tisíc korun.

Peníze vymáhají i od řidičů při kontrolách na silnicích a dálnicích

Například 27. října celníci na dálnici D2 nedaleko Lanžhota kontrolovali nákladní vůz, kdy srbská společnost dlužila v souhrnu za čtyři přestupky částku 117 tisíc korun za opakované přetížení provozovaného vozidla. „Řidič nejenže celou částku uhradil na místě, ale uhradil ji v hotovosti. Podle výše pokut lze dovodit, že vozidlo muselo být pokaždé přetíženo minimálně o dvě tuny,“ uvedla mluvčí. Ten den mobilní hlídky celníků na jižní Moravě vybraly nedoplatky za čtvrt milionu korun.

Vybrali už skoro tři miliony

Letos jen do konce října jihomoravští celníci v terénu odhalili 742 dlužníků a vybrali částku v celkové výši 2,9 milionu korun. Za celý loňský rok šlo o 871 případů za více než dva miliony korun.