Vysoké ceny energií, inflace a pokles životní úrovně. To jsou věci, kvůli nimž se musí obyvatelé České republiky musí připravit na to, že je zjevně nečeká jednoduchý rok.

Sociální smír a snížení schodku státního rozpočtu

Podle politologa brněnského Národního institutu SYRI Lubomíra Kopečka se dá předpokládat, že stávající vláda Petra Fialy bude mít velmi náročný úkol zajistit sociální smír a současně udělat některé nepopulární kroky, které by do budoucna omezily obří schodek veřejných financí. Důležitá bude také prezidentská volba, jejíž první kolo se odehraje už příští týden.

Prosadí kabinet některé kroky?

Známý politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně míní, že vláda bude mít letos určité „okno příležitosti“. Od prezidentských voleb až do jara příštího roku, kdy se konají evropské volby, totiž nebude vystavena tlaku dalšího volebního testu, což jí dává větší volnost.

„Je to příležitost prosadit některé reformy, které by nebezpečný trend s veřejnými financemi změnily. Hledání konsensu uvnitř vládní koalice vzhledem k počtu vládních stran a rozdílům mezi nimi u řady témat ale nebude zjevně jednoduché,“ uvedl Lubomír Kopeček.

Pozor na důchodovou reformu

U penzijní reformy je podle něj potřeba najít shodu i s opozicí, aby se nezopakovala situace z druhé dekády 21. století, kdy důchodovou reformu zavedenou Nečasovou vládou vedenou ODS z větší části zrušila hned následují vláda vedená ČSSD.

Nová hlava státu může zamíchat karty

Situaci v Česku může ovlivnit i nová hlava státu. „Pokud by to byl lídr opozičního ANO Andrej Babiš pracující s protivládní rétorikou, pro stávající vládu to bude obtížné soužití a půjde o komplikaci při prosazování její agendy,“ upozornil politolog.

Prezident podle něj v takovém případě může vetovat zákony prosazené vládou v parlamentu nebo zdržovat či dokonce blokovat nominace nových členů vlády, což jsme zažili u současné hlavy státu.

„Při zachování jednoty vládní koalice a její ochoty použít nátlakové prostředky typu kompetenční žaloby na prezidenta k Ústavnímu soudu při blokování jmenování ministrů je ale hlava státu ve slabší pozici,“ doplnil Kopeček.

Vstřícnost vůči Ukrajincům klesá

Odborník z Národního institutu SYRI v Brně zároveň očekává spíše rostoucí debatu ohledně české pomoci Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům v tuzemsku.

„Prvotní silně proukrajinská vstřícnost většiny české veřejnosti postupně i pod vlivem únavy z války a ekonomické situace klesá. Vláda v tomto směru může narážet na větší nesouhlas, než tomu bylo během roku 2022,“ dodal expert.