Rok 2023 přinese České republice ekonomickou recesi. Oproti těm předchozím bude ale poměrně krátká a povede k poklesu hrubého domácího produktu jen v řádu jednotek procent. Recesi bude provázet nárůst nezaměstnanosti, který ale také nebude podle experta Jana Čapka z brněnského Národního institutu SYRI dramatický.

Ekonom ale očekává také pokles inflace až k pěti procentům ke konci roku 2023. Firmy, které nyní účtují vysoké marže, budou nuceny zlevňovat, protože spotřebitelská poptávka už nyní slábne.

Trh práce dožene krize se zpožděním

„Nadcházející hospodářská recese by měla být relativně krátká a mělká. Očekávám pokles v řádu jednotek procent hrubého domácího produktu a koncem roku 2023 by se již ekonomika mohla z recese dostat. Trh práce bude krizí také zasažen, ale nejspíš s nějakým zpožděním,“ uvedl Čapek, který se věnuje fiskální politice a makroekonomickým predikcím.

Míra nezaměstnanosti v letošním 3. čtvrtletí meziročně klesla o půl procenta na 2,3 %. V průběhu ekonomického poklesu bude ale postupně narůstat, ale podle Čapka nijak dramaticky a poroste pouze ke čtyřem procentům.

Lidi trápí vysoká inflace

Tuzemskou ekonomiku a příjmy občanů trápí také vysoká míra inflace. Ta má podle experta více různých příčin, přičemž jedním z významných faktorů byla zvýšená spotřebitelská poptávka způsobená naspořenými penězi z období covidových uzávěr.

„Poptávkové faktory však již slábnou a lze očekávat, že v příštím roce budou oslabovat i další příčiny inflace, a ta začne významně klesat až někam k pěti procentům,“ upřesnil Čapek.

Firmy budou muset zlevnit

Zlevnit budou podle něj muset i firmy, které nyní účtují vysoké marže a kompenzují tak pokles zisků v době pandemie.

„Vzhledem k tomu, že už postupně nastupuje hospodářská recese, budou nejspíš některé podniky utlumovat činnost, či dokonce zcela skončí,“ myslí si Čapek.

Chudoba dopadá nejvíc na osamělé seniory

Problémy budou mít i řadoví občané, zejména ti, co žijí sami. Aktuální studie ukazují, že se příjmová chudoba domácností zvýšila z loňských hodnot 9 až 12 procent na letošních 14 až 17 procent.

„Při podrobném pohledu zjistíme, že jednou ze skupin obyvatel, na které příjmová chudoba dopadla nejvíce, jsou zejména samostatně žijící senioři. U této skupiny došlo k markantnímu nárůstu podílu domácností s příjmem pod hranicí chudoby k lednu 2022, ale v posledních dvou kolech průzkumu (koncem září a začátkem listopadu) již můžeme pozorovat znatelný pokles, kterému napomohly valorizace penzí v průběhu tohoto roku,“ dodal ekonom.