fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Chybovost na listinách kandidátů na prezidenta Janečka a Březiny je překvapivá, říká expert

Vysoká chybovost na petičních listinách dodaných kandidáty na prezidenta Karlem Janečkem a Tomášem Březinou překvapila právníka Jana Kyselu z brněnského Národního institutu SYRI.
karel-janecek-syri

Foto:

SYRI

Ministerstvo vnitra oznámilo vyřazení celkem 13 kandidátů z 22 podaných přihlášek v aktuální prezidentské volbě. Podle ústavního právníka SYRI Jana Kysely je překvapivá vysoká chybovost na petičních listinách dodaných dvěma zmíněnými kandidáty a na druhé straně značná vstřícnost ministerstva vnitra ke kandidátům podpořeným poslanci a senátory.

Pokud bude zveřejněný počet kandidátů registrovaných ministerstvem vnitra konečný, jednalo by se o stejný počet jako v letech 2013 a 2018, to znamená devět.

„Překvapivé jsou zejména dvě skutečnosti. Za prvé vysoká chybovost na petičních listinách dodaných Tomášem Březinou a Karlem Janečkem, což by mohlo souviset se způsobem sběru podpisů, které nebyly podle některých informací sbírány dobrovolníky, ale agenturami,“ uvedl Kysela.

Druhým překvapením je podle něj značná vstřícnost ministerstva vnitra ke kandidátům podpořeným poslanci a senátory. „Ministerstvo totiž vcelku mechanicky ověřuje jejich počet, a to, zda se jednalo o členy Parlamentu v době podání žádosti o registraci, aniž by zřejmě zkoumalo cokoliv dalšího, například duplicity podpisů či překryv volebních období,“ sdělil ústavní právník.

Zarážející je to podle něj především u Denisy Rohanové, již podpořila dvacítka poslanců z volebního období, které skončilo před více než rokem.

„Jednalo se navíc o poslance politických stran, které už v Poslanecké sněmovně nejsou zastoupeny, což se míjí s účelem ústavní úpravy: kandidát má osvědčit podporu nějaké relevantní politické síly, ať už občanů, nebo členů Parlamentu. Samozřejmě však členů aktuálních, přinejmenším v době vyhlášení voleb. O to se tu však nejedná,“ zdůraznil expert z Národního institutu SYRI.

Nyní mají odmítnutí kandidáti a jejich navrhovatelé možnost obrátit se na Nejvyšší správní soud. To samé platí pro navrhovatele kandidátů registrovaných, kteří se mohou domáhat zrušení registrace těch, kteří podle jejich názoru být registrováni neměli.

„Soud rozhodne do 15 dnů od doručení návrhu, tedy zhruba do 14. prosince. Pak ještě připadá v úvahu řízení před Ústavním soudem, ale to by se týkalo pouze těch, jimž je přístup do volebního klání odpírán, nikoliv těch, kteří se domáhají vyloučení protikandidáta,“ vysvětlil mluvčí institutu Filip Vrána.

V pořadí třetí prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. V obou předchozích volbách zvítězil prezident Miloš Zeman. Letos se přihlásil rekordní počet 22 kandidátů, ovšem jedna přihláška přišla po termínu.

Líbí se mi

1
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT