„Jůůů, to ale krásně voní!“ libovala si jedna z návštěvnic poté, co si v budově zahrady v Údolní ulici odzátkovala jednu z mnoha zkumavek se vzorkem esence myrhy, používané k výrobě parfému.
Letošní jubilejní 60. ročník výstavy léčivek totiž doprovází unikátní panelová výstava Zahrada vůní – rostliny v parfémech. Návštěvníky provede celou historií používání parfémů od dávné minulosti až po současnost a seznámí je s mnoha používanými složkami.
„Pro návštěvníky jsme v naší krásné zahradě v centru Brna připravili jedinečnou příležitost vyzkoušet si i vzácné a běžně málo dostupné vůně, jako je jasmínový absolut nebo pravý orris, výtažek z kosatcového kořene. Parfémy jsme se snažili vybírat tak, aby danou složku dobře prezentovaly. Můžete si přičichnout k vůním prestižních značek i těch známějších spíše parfémovým nadšencům,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN vedoucí Centra léčivých rostlin Lékařské fakulty MU Lea Jedonková.
Lidé se tak na voňavé výstavě dozví podrobnosti a zajímavosti o původu či zpracování léčivek a sami si vyzkoušejí jejich vůni, protože součástí výstavy jsou zkumavky se vzorky vůní konkrétních léčivých rostlin. Ukázky parfémů se přitom budou každý týden obměňovat.
„Na tuhle voňavou výstavu jsem se moc těšila, protože mám parfémy moc ráda. Člověk si tu přečte spoustu zajímavých informací, ale nejlepší je právě jedinečná možnost očichat si jednotlivé složky i konkrétní parfém, ve kterém je esence použita,“ pochválila skvělý nápad organizátorů Libuše Simandlová, která do Brna přijela z Lovčiček na Vyškovsku a o vůních a parfémech píše na svém blogu pod přezdívkou Alibi.
Z vůní ji nejvíc zaujala champaca, kterou až dosud neznala. A líbil se jí i větvičník, protože v parfémech vyznívá spíš jako pánská až dědečkovská vůně, ovšem jako samotná esence voní podle ní čistě přírodně.
Botanická zahrada pod brněnskou Kraví horou je největší tuzemskou živou sbírkou léčivých rostlin. Návštěvníci v ní najdou bezmála 900 rostlinných druhů a odrůd léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících i toxických rostlin, domácích i cizokrajných. Za světový unikát se pak považuje rozsáhlá sbírka mákovitých rostlin.
Centrum také udržuje genofond léčivých rostlin a pěstuje rostlinný materiál pro výuku mediků a výzkumné práce vědců. „Zahrada nabízí atraktivní prostředí pro praktické vyučování studentů všech stupňů škol i poučení veřejnosti,“ dodala Lea Jedonková.
Výstava léčivých rostlin se koná každý rok, letos byla zahájena 16. června a je přístupná do 10. července, a to denně včetně víkendů od 9 do 18 hodin. Mimo termín výstavy je zahrada pro veřejnost otevřena každý pracovní den od 8 do 15 hodin, od května do září i každou středu do 18 hodin. Vstupné je dobrovolné.