První výzva v souvislosti s řáděním živlu přišla na operační středisko krátce po 19. hodině. Už za několik minut bylo jasné, že rozsah postižení bude obrovský. Na linku 155 volaly desítky lidí z obcí, kterými se prohnalo tornádo. Hlášeny byly vážné nehody vozů i autobusů i zavalení lidé v sutinách domů. Byla vyhlášena mimořádná událost IV. stupně – zdravotníci byli svoláváni do práce z osobního volna, aby posílili posádky v terénu i dispečink. Tornádo nejvíce postihlo obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice a Mikulčice – právě do Mikulčic se naše sanitní vozy dlouho nemohly dostat kvůli popadaným stromům na příjezdových komunikacích. V terénu operovalo 43 našich prostředků, některé posádky měly až 5 zdravotníků. Do terénu vyjelo i velkokapacitní vozidlo pro řešení mimořádných událostí, Atego. Velkou podporu jsme získali také od záchranných služeb z okolních krajů a sousedních zemí, ze Slovenska a Rakouska, pět desítek posádek nám pomáhalo s ošetřováním pacientů a transportem do nemocnic. Rakouská strana nám vyslala na pomoc i dva záchranářské vrtulníky, které následně transportovaly dva těžce zraněné pacienty do nemocnice ve Vídni. Nejvytíženějšími zdravotnickými zařízeními, kam byli směřováni pacienti, byly nemocnice v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově. Vážněji zraněné jsme převáželi do brněnských nemocnic.

Spektrum zranění, která jsme ošetřovali, bylo velmi široké – od drobných řezných poranění až po těžká polytraumata. Zdravotníci na místě postupně ošetřili 18 těžce zraněných a 65 pacientů se zraněním středně těžkého nebo lehčího charakteru. Tři zraněné už bohužel nebylo možné zachránit, na místě podlehli mnohočetným vážným poraněním. Reálná čísla všech zraněných však budou výražně vyšší, desítky pacientů byly ošetřeny na místě a další lidé sami vyhledávali zdravotnickou pomoc v nejbližších nemocnicích.

V nejvíce postižených oblastech byla vytvořena stanoviště, kde se třídili a ošetřovali pacienti.  Situace na místě byla komplikována špatným spojením, jak cestou radiostanic, tak i mobilních telefonů. Krajské zdravotnické operační středisko muselo udržovat spojení na sedmi kanálech.

V ranních hodinách byla mimořádná událost ukončena. Na místě, v nejkritičtějších lokalitách, však stále zůstávalo několik posádek, aby místo monitorovaly a byly k dispozici v případě, že bude potřeba okamžité poskytnutí přednemocniční péče. Desítky pacientů tak byly ošetřeny ještě během dnešního dne, naštěstí se však jednalo už pouze o lehká zranění či psychickou podporu.

Zdravotnická záchranná služba velmi děkuje za spolupráci všem zasahujícím jednotkám z okolních krajů a států, i všem dalším, kteří nám nabídli pomoc, ač nebyla využita. A poděkování za obrovské nasazení patří i našim zaměstnancům, kteří přišli na výjezdové základny ze svého volna, aby pomohli takto mimořádnou událost zvládnout.