fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Další brněnská univerzita vypoví smlouvy s ruskými a běloruskými školami

uni-pix

Foto:

ilustrační - archiv

Vedení Mendelovy univerzity v Brně na návrh rektora pověřeného vedením univerzity Roberta Plagy rozhodlo s okamžitou platností o vypovězení smluv s ruskými a běloruskými univerzitami. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí školy Filip Vrána.

Tento krok souvisí s bezprecedentním útokem těchto zemí na Ukrajinu. Škola z těchto zemí nebude ani přijímat nové studenty, do Ruska a Běloruska také nebude vysílat ani svoje zaměstnance nebo studenty. Tyto kroky také podpořil i akademický senát univerzity.

MENDELU přerušuje spolupráci na institucionální úrovni. „V situaci agresivního porušení míru v Evropě a nerespektování mezinárodních smluv, mezinárodních závazků, lidských životů a práva na sebeurčení svobodných a demokratických států ze strany Ruské federace a Běloruska je zapotřebí dát jasně a rázně najevo, že takové chování do civilizovaného světa a do 21. století nepatří," uvedl zastupující rektor Mendelovy univerzity v Brně Robert Plaga.

Účelem vypovězení smluv není postižení studentů nebo akademiků, ale zrušení jakýchkoliv oficiálních vazeb s ruskými a běloruskými institucemi. Studenti z Ruska a Běloruska, kteří na MENDELU v současné době působí, mohou studium dokončit.

MENDELU se zároveň zapojila do pomoci Ukrajině. „O víkendu jsme ubytovali na našich kolejích první maminky s dětmi, které utekly před válkou z Ukrajiny. Další rodiny se nám už hlásí ať už přes studenty nebo pedagogy. Na kolejích v Brně a v Lednici máme v tuto chvíli asi 100 volných míst pro uprchlíky," uvedl Plaga. Do pomoci Ukrajině se zapojili i studenti MENDELU v rámci iniciativy Brno pro Ukrajinu. Jde rámcově o desítky studentů, kteří se podílí na koordinaci.

Podobně již reagovala Masarykova univerzita, ta vypověděla smlouvy se čtyřmi ruskými univerzitami. "Jde o ukončení Dohody o spolupráci z roku 2009 s Yugra State University, ukončení Dohody o akademické spolupráci z roku 2008 s Lobachevsky State University of Nizhny Novgorod a ukončení Smluv o výměně studentů z let 2012 a 2015 s Udmurt State University a National Research University Higher School of Economics in St. Petersburg," uvedla univerzita na stránkách. Informaci zatím vedení školy poslalo elektronicky, v pondělí pak odejdou dokumenty běžnou poštou.

 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT