Na odhalování nelegální migrace a navazující trestnou činnost se dnes na hranicích se Slovenskem zaměřují desítky policistů. Speciální akce nazvaná Migra má zlepšit spolupráci jednotlivých složek policie i připravenost na nové trendy převaděčů. Navzdory tomu, že je situace s nelegální migrací v porovnání s loňskem klidnější, nechtějí ji policisté podceňovat, řekl mluvčí cizinecké policie Josef Urban.

Do celodenní akce v Lanžhotě na Břeclavsku se zapojilo pět desítek policistů z Jihomoravského kraje i cizinecké policie. Spolu s celní správou se zaměří na odhalování nelegálních migrantů. „Součástí jsou i hlídky, které mají za úkol vybírat zájmová vozidla pro odstavení. Z velké části to budou kamiony nebo dodávky. Máme nasazenou také speciální techniku jako detektory srdečního tepu, které zjišťují lidi schované v přívěsech kamionů, nebo drony. Na zelené hranici jsou schopné obsáhnout větší prostor a prostředí detekovat. Na základě toho posílají policisté hlídky na konkrétní místa,“ uvedl Urban.

Akce slouží také ke zefektivnění a zrychlení spolupráce jednotlivých složek, třeba pro případ znovuzavedení pravidelných hraničních kontrol

Na hranicích se Slovenskem je Česko kvůli rostoucí nelegální migraci spustilo loni v říjnu. Trvaly do letošního února. Nyní je situace podle Urbana klidnější. „Od začátku roku jsme v Česku v souvislosti s tranzitní nelegální migrací zachytili 102 lidí, v porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou čísla méně než třetinová. V Jihomoravském kraji, který je za poslední roky tímto nejvíce zatížený, to bylo deset, což je také výrazně méně. Nelegální migrace tedy není na vysoké úrovni, ale nechceme ji podceňovat, a i proto máme tyhle speciální akce,“ dodal.