31. 01. 2023 Dnes má svátek Marika

Divadlo Reduta zve diváky na premiéru surreálné tragédie Ödöna von Horvátha Nikdo

Že se objeví nová hra Ödöna von Horvátha (1901–1938), svrchovaného Středoevropana, který nešťastnou náhodou zahynul před více než osmdesáti lety –, na to jistě nepomyslela žádná dramaturgie. A přesto se stalo právě to.
nikdo-27

Foto:

Ivo Dvořák

Roku 2015 byl ve Vídni objeven rukopis Horváthovy rané hry z roku 1924. Jakkoliv (nebo právě proto že?) se jedná o dramatikovu juvenilii, obsahuje v zárodku všechna jeho pozdější obsedantní témata. Sledujeme rej jedinečných, a přece tak zaměnitelných (totiž někoho neustále připomínajících) figur v činžovním domě, metafoře světa, kterému z prvního patra „šéfuje“ chromý majitel a lichvář. Dějové linky se zdvojují a prostorem hry zní znepokojivý refrén: „Kdo za to může? Nikdo!“ Hru, kterou se neostýcháme řadit mezi „horké novinky“, s naším souborem nazkouší (a vzhledem ke svému debutu v profesionálním divadle se příslibem dobrého porozumění Horváthově dramatické „prvotině“ stane) režisérka Aminata Keita, a to v české premiéře – když ta světová proběhla v září 2016 ve vídeňském Theater in der Josefstadt v režii Dušana D. Pařízka.

Raný Horváthův text z roku 1924, který si opravdu v mnohém nezadá s atmosférou filmů Davida Lynche. Tragickému rozkošatělému příběhu postav nájemníků jednoho předválečného činžáku figuruje postižený majitel domu a lichvář, resp. jeho „bůh strachu“ Lehmann, který brutálně šikanuje a vydírá nájemníky, většinou chudáky, kteří nemají na výběr. Autor se v tomto surreálném reji postav dotýká témat, jež se objevují i v jeho pozdějších dílech: odsouzení k tíživému lidskému bytí a naděje před ním nějak uniknout. Všichni obyvatelé Lehmannova nájemního domu mají svůj podíl na jeho, resp. své vině: děvka Gilda, její pasák Vladimír, chudý houslista Klein, číšnice i další následovníci těchto postav. Role a osudy se zde totiž zdvojují, zdá se, že každý je s každým spojen neviditelnou sítí. Zas a znovu se odněkud vynořuje jakási nadřazená moc – Nikdo. Kdo je tento Nikdo? Je to Bůh a Bůh je tedy Nikdo?

Premiéra tohoto díla je připravena v Redutě na 2.září.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT