Na jižní Moravě vyměnily domácnosti s pomocí krajské dotace přesahující půl miliardy korun dosud asi 4661 kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Předpoklad je ještě dalších 363 výměn. Tisíce výměn podpořil i Státní fond životního prostředí (SFŽP). Kraj program, který zaznamenal deset let existence, hodnotí jako účinný nástroj pro podporu udržitelného způsobu vytápění a zlepšení kvality ovzduší v regionu, řekla mluvčí hejtmanství Martina Žídková.

První výzvu kraj vyhlásil v prosinci 2015, poslední v červnu 2023. Lidé mohli o dotaci žádat do loňského srpna. „V pěti projektech jsme za tu dobu vyhlásili sedm výzev. V prvních třech projektech byl zájem lidí srovnatelný, evidujeme kolem 1300 schválených žádostí. U čtvrtého a pátého projektu byl zájem nižší. Důvodem je především zúžení cílové skupiny žadatelů na nízkopříjmové domácnosti,“ řekla Žídková.

Dosud lidé s krajskou dotací vyměnili přes 4600 kotlů za přibližně 517 milionů korun

„O kotlíkové dotace byl v Jihomoravském kraji značný zájem. Finanční prostředky vyčleněné pro jednotlivé výzvy se často vyčerpaly za krátkou dobu, přičemž vznikaly i zásobníky projektů. Zájem však postupně klesl v důsledku změny podmínek. Kromě omezení podpory na nízkopříjmové domácnosti také kvůli vyloučení plynových kondenzačních kotlů z dotačního programu. Přesto program hodnotíme jako účinný nástroj pro podporu udržitelného způsobu vytápění a zlepšení kvality ovzduší v kraji,“ doplnila mluvčí.

Státní fond životního prostředí dosud podpořil výměnu nevyhovujících zdrojů tepla v podobném rozsahu jako kraj

„Od loňského září, kdy podpora výměn zdrojů tepla přešla kompletně pod program Nová zelená úsporám, jsme schválili na jižní Moravě podporu pro dalších 1713 nových zdrojů tepla. Podporujeme již výměnu všech starých kotlů a topidel za nový ekologický zdroj bez ohledu na emisní třídu,“ sdělila mluvčí SFŽP Stanislava Beyerová.

Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) vývoj kvality ovzduší jednoznačně ukazuje, že výměny kotlů přispívají ke zlepšování kvality ovzduší. „Zatímco v roce 2015, kdy kotlíkové dotace začaly, byl imisní limit překročen na 20,4 procenta území České republiky, v současnosti nedosahuje rozloha s překročeným imisním limitem ani procento. Emise znečišťujících látek na úrovni krajů se vyhodnocují v jednotlivých letech. Vzhledem k významným změnám metodik bohužel není možné porovnávat současná data s daty deset let starými,“ doplnila mluvčí MŽP Veronika Krejčí.