Do Brna se 23. září sjedou příznivci MHD. Sdružení dopravních podniků ČR (SDP) pro ně přichystalo ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem akci Šotodays 2023. Na brněnském výstavišti se představí autobusy z 11 českých dopravních podniků a po hodinové dopolední přehlídce se vydají do ulic na Barevnou jízdu a také na speciální linku. Večer bude následovat afterparty. Účast přislíbil i herec a autobusový nadšenec Václav Kopta, uvedla v tiskové zprávě mluvčí SDP Linda Hailichová.

Do akce pro takzvané šotouše, tedy fanoušky MHD či vlaků, se zapojily dopravní podniky z Brna, Českých Budějovic, Jihlavy, Karlových Varů, Olomouce, Opavy, Ostravy, Pardubic, Plzně, Prahy a Dopravní společnost Zlín-Otrokovice. Autobusy budou nejprve vystaveny na výstavišti a v poledne se vydají na Barevnou jízdu širším centrem Brna. Následně budou nasazeny na speciální Barevnou linku. „Celodenní program vyvrcholí v pisárecké vozovně, kde se uskuteční Šotodays Afterparty s Vaškem Koptou,“ doplnila Hailichová.

Akce vznikla i proto, že stovky fanoušků jsou nedílnou součástí MHD a prakticky každý den lze někoho zahlédnout s fotoaparátem v ulicích, jak čeká na tramvaj, trolejbus či autobus

„Ve Sdružení dopravních podniků přemýšlíme o všech cílových skupinách, se kterými komunikujeme, a nadšenci do MHD, šotouši, jsou jednou z nich. Oni sami pořádají nejrůznější setkání nebo si objednávají speciální jízdy vozů MHD. Napadlo nás, že bychom se mohli spojit napříč republikou a uspořádat takové setkání ve větším měřítku a pod záštitou oficiálních institucí. Osobně jsem rád, že se nultý ročník Šotodays koná právě v Brně, a věřím, že vytvoříme novou tradici,“ řekl místopředseda SDP ČR Miloš Havránek, který je také generálním ředitelem brněnského podniku.

Vedle Václava Kopty, který natáčí pořad o MHD Bus salon, bude hostem i Karolína Hubková, která v Praze mimo jiné řídí historické tramvaje a nedávno vydala knihu Deník Tramvajačky.