Brněnský dopravní podnik ještě letos doplní na 19 tramvajových zastávek digitální informační panely a na 28 zastávkách nahradí staré panely novými. Celkem poptává ve výběrovém řízení 84 nových panelů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Starší panely už někde dosloužily

Panely přibydou například na Klusáčkově, Körnerově, Grohově, Náměstí Míru či Táboře. Starší panely už na některých zastávkách dosloužily a už týdny či měsíce neukazují potřebné informace. Buď jsou vypnuté, nebo ukazují pouze aktuální čas. Výměna se tak týká například zastávek Pisárky, Podlesí, Krásného, Rakovecká nebo Čertova rokle. Cestujícím poskytují aktuální odjezdy daných spojů podle provozu, nikoliv pouze podle pravidelného odjezdu v jízdním řádu. Zároveň informují o mimořádnostech v dopravě.

Využijí to pro přímou komunikaci dispečerů s cestujícími

„Nově budeme moct panely využít pro přímou komunikaci dispečerů k cestujícím na zastávce. Tato možnost je operativní, rychlá a efektivní,“ uvedl generální ředitel Miloš Havránek. Dopravní podnik instaluje panely převážně na tramvajové zastávky či do dopravních uzlů, kde jezdí tramvaje, protože je relativně snadné přivést k panelu elektřinu.

Senzory ukážou obsazenost spojů

Podnik vypsal také výběrové řízení na dodávku senzorů, které nainstaluje na všechny dveře všech 746 vozidel. Díky tomu získá aktuální data obsazenosti jednotlivých spojů. S jejich pomocí chce pružněji reagovat na aktuální potřeby měnícího se města a jeho obyvatel. Jak rychle se podaří systém zavést, není nyní zřejmé. Jako první mají přijít na řadu tramvaje. Senzory, které budou vysílat aktuální data do dispečinku, lze využít i při mimořádných událostech. Dispečeři tak budou mít po ruce data, která mohou využít k aktuálnímu řízení dopravy.