Centrum pro léčbu endometriózy znojemské nemocnice se zařadilo mezi vědecká centra. Jde o nejvyšší možný stupeň evropského hodnocení dokládající vysokou kvalitu poskytované péče. Endometrióza, která u žen způsobuje poruchy plodnosti, je stále častějším onemocněním. Ve Znojmě ročně ošetří kolem 250 pacientek s endometriózou, uvedl primář porodnice a vedoucí Centra pro léčbu endometriózy Radek Chvátal.

Případů endometriózy přibývá

„Endometriózy přibývá jak relativně, tak absolutně. Relativně pro lepší diagnostiku a vznik center, absolutně vysvětlím. Velmi zjednodušeně řečeno, děloha čeká v každé menstruaci na těhotenství. Pokud se tak nestane, vypuzuje připravenou sliznici, žena menstruuje. Pokud děloha pracuje většinu života ‚na prázdno‘, je její funkce porušena. A naše postmoderní společnost dělá všechno pro to. Málo dětí, pozdní první těhotenství, dlouhodobé podávání antikoncepce a změna role ženy nebo pokus o tuto změnu,“ míní Chvátal.

Přímá a jednoduchá prevence není, říká primář

„Vývoj společnosti podle něj neodpovídá pomalu se měnícím biologickým danostem. Jako další důvod uvádí také přenos z matky na dceru, proto se zřejmě objevují pokročilé stavy i u mladých pacientek. „Přímá, jednoduchá prevence není. Řešení musí být komplexní, spojené se změnami vzorce chování společnosti. Určitě není prevencí podávání hormonální antikoncepce. Lze uvažovat o jiných cestách jako nitroděložní tělíska s gestagenem – hormonem,“ dodal. Endometrióza se většinou projevuje nesnesitelnými bolestmi, obvykle před menstruací, při ní nebo při pohlavním styku.

Bolesti se jí stupňovaly

Bolestivou menstruaci měla i jedna z pacientek znojemské nemocnice, dnes dvaatřicetiletá Aneta z Příbora. Bolesti se s přibývajícím věkem stupňovaly a často se stávalo, že nemohla přes nevolnost a nepopsatelnou bolest do zaměstnání. Před 10 lety musela vyhledat pomoc na pohotovosti ve zdravotnickém zařízení, kde pracovala jako sestra. Lékaři však nic nezjistili a odeslali ji domů. „Pak jsem musela znovu navštívit pohotovost, kde mi bylo doporučeno, abych vyhledala pomoc psychiatra. Toto řešení mi přišlo absurdní, takže jsem dál snášela bolest,“ přiblížila Aneta svůj příběh na webu nemocnice.

Endometrióza je špatně vidět

O rok později jí lékaři v Olomouci diagnostikovali endometriózu a doporučili podstoupit operaci v Praze. „Spousta pacientek je odesílána na psychiatrii nebo trpí bez léčby, protože jim nikdo jejich bolesti nevěří. Endometrióza je špatně vidět, důležité je kontaktní vyšetření pacientky, které někteří kolegové nedělají,“ doplnil pacientku primář Chvátal.

Po operaci otěhotněla a přivedla na svět zdravou holčičku

Později se třicátnice dozvěděla o specializaci znojemské nemocnice na léčbu endometriózy. A už při prvním vyšetření dostala rovnou termín operace. Ta byla dlouhá a náročná. Po několikaměsíční rekonvalescenci lékaři Anetě doporučili co nejdříve otěhotnět. „V červenci 2018 jsme podstoupili s partnerem vyšetření a dohodli si termín na soukromé klinice pro umělé oplodnění. Dostavit jsem se měla první den menstruace, která se však nedostavovala. Napadlo mě udělat si těhotenský test a on byl pozitivní,“ dodala s úsměvem Aneta, která pak ve Znojmě přivedla před čtyřmi lety na svět zdravou dceru Agátku.