O hudebním festivalu Dokořán, který se po letech vrátil do Městského divadla Brno, jsme si povídali s dramaturgem Janem Šotkovským a produkční Věrou Kadlecovou, zároveň ředitelkou o. p. s. Velvet Smile. Vedle divadelních představení se totiž v rámci festivalu koná i charitativní večer pro tuto společnost, která pomáhá rodinám s handicapovanými dětmi a obětem domácího násilí.

Festival Dokořán se na půdě MdB objevoval už dříve. Kdy se podařilo obnovit tuto tradici?

JŠ: V loňském roce, kdy se ukázalo, že ani devítiletá pauza od posledního ročníku nezahladila vzpomínku na tento festival, naopak stesky po tom, jak podobná akce chybí, zaznívaly v našem divadle i mimo něj pořád častěji.

Co je hlavním cílem hudebního festivalu a jaké žánry nabídne letošní ročník?

JŠ: Představit špičkové inscenace v oblasti hudebního divadla v široké šíři žánrů. Ta je letos enormní – od romantického rockového muzikálu (Petr a Lucie) přes pohádkový muzikál pro děti (O Perníčkovi), loutkovou komedii s trampskými písněmi (O hodině navíc) a hru se zpěvy (Boží mlýny). A třebas k činohře, kde ale hudba a hudebníci hrají zásadní roli (Novecento aneb Legenda o pianistovi).

Co se od loňska změnilo – kde všude se bude hrát?

JŠ: Spojili jsme se – zcela logicky – s Divadlem na Orlí, které je hudebním žánrům přímo zasvěceno a je vhodné obzvlášť pro komorní produkce.

Uvítáme i hosty ze zahraničí?

JŠ: Z Bratislavy dorazí zmíněná inscenace Novecento a především tu máme muzikálový import z Anglie, který loni zářil na věhlasném festivalu v Edinburghu – Colla Voce Theatre z Sheffieldu s černo-romantickou muzikálovou komedií Láska až za hrob (Buried).

Jaký je klíč pro výběr českých divadel?

JŠ: Kvalita. Nevymezujeme se vůči žádné podobě hudebního divadla ani nepreferujeme konkrétní scény. Chceme prostě představit brněnskému publiku inscenace, za jejichž kvalitou si stojíme.

Uvidíme na festivalu i známé tváře z televizní obrazovky?

JŠ: Asi největší „mediální hvězdou“ je Jan Cina, který se představí v titulní roli inscenace Malý princ Studia DVA.

Jaký program je koncipován do dvorany MdB?

JŠ: Kromě nedělního charitativního odpoledne pro Velvet Smile je to zejména pondělní koncert Sny brněnských nocí – průřez písněmi z původních muzikálů, které byly za posledních skoro třicet let napsány pro naše divadlo. Navíc s živou hudební účastí jejich skladatelů! A v úterý pak celý festival uzavře večerní koncert skupiny Děti kapitána Morgana. Na všechny tyto akce je vstup volný.

Můžete něco bližšího říci k charitativnímu večeru pro Velvet Smile?

VK: Charitě je v rámci festivalu Dokořán věnováno právě nedělní odpoledne. S kolegou Honzou Šotkovským jsme jej pojmenovali Barevné odpoledne pro Velvet Smile. Na dvoraně našeho divadla se těšíme na všechny, kdo se chtějí se svými dětmi pobavit a také pomoci dětem nemocným a postiženým. Od jedenácti hodin začne Charitativní bazárek, který následně od dvou a tří hodin odpoledne doplní koncert sólistů Městského divadla Brno. Na závěr se představí s Cirkus necirkus Divadlo Facka.

Existují i další projekty, v nichž se Velvet Smile a MdB propojují?

VK: Jsem velmi ráda, když mohu dětem a rodinám, kterým Velvet Smile pomáhá, ukázat třeba zákulisí divadla nebo vzít děti na některá z rodinných představení. Je to pro ně vždy velký zážitek. V divadle mám fajn kolegy a je pro mě radost, když vím, že se na ně mohu obrátit s prosbou o vystoupení na akcích, které pořádáme ve prospěch Velvet Smile.

Jaká rodinná představení z festivalu byste rádi zmínili? Mají pro malé publikum i příhodné časy?

JŠ: Zahradu Laterny Magiky! Už jenom proto, že jsme skoro jediné divadlo v republice s takovou technologickou výbavou, aby v něm tenhle legendární soubor mohl hostovat. Zahrada se hraje v úterý i středu od 19 hodin, ale jelikož je už pro větší děti a představení není dlouhé, je to (myslím si jako otec sedmileté dcery) čas zcela snesitelný. Jinak v odpolední časy hrajeme pro děti inscenace O hodině navíc (v sobotu od 16 hodin) a O Perníčkovi (v úterý od 17 hodin).

Co přináší hudební festival vám – divadelním profesionálům?

JŠ: Konfrontaci, pohled odjinud, osvěžení, setkání se starými známými, nalezení nových známých. Festival je pro divadelníky prostě vždycky sváteční čas.